İletişim

  • Adres

    Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul Posta Kodu:34394

  • Telefon

    0212 241 25 25

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Lisfranc
lisfranc

Hiç ayağınızın tepesinin üzerine ağır bir kutu düşürdünüz mü? Veya, kazara küçük bir deliğe basıp, ayağınız bükülerek basıp düştünüz mü; Bu iki sık rastlanan kaza, orta ayağın, kırık ve çıkığıyla sonuçlanır ve bu durum Lisfranc kırıkları olarak tanımlanır. Bu kırık, ismini, bu incinmeyi ilk kez tanımlayan, Fransız bir doktor olan Jacques Lisranc' dan almıştır.

Lisfranc yaralanmaları, orta ayakta, ayak bileği ve ayak parmakları arasında yer alan bir grup küçük kemiğin şekillendirdiği, ayağın tepesinde bir kavsin üzerinde meydana gelir. Bu küçük kemik grubundan, beş uzun kemik (metatarslar) ayak parmaklarına uzanır. İkinci metatars da sabitleştiren bir kuvvet gibi etki ederek küçük kemik sırasının altına uzanır.Kemikler, bağ dokuları (ligamentler) tarafından ayağın çaprazına ve altına doğru her iki yönde de yerlerinde tutulurlar. Her nasılsa birinci metatarsı ikinci metatarsa bağlayan bağ dokusu yoktur. Düşme sırasında ayağı kıvrılması, kemiği kırabilir veya kemik yerinden çıkar (dislokasyon). 

Lisfranc Belirtileri 

Lisfranc kırık-çıkıkları sıklıkla burkulmalarla karıştırılır. Ayağın üstü şişebilir ve ağrı olabilir. Eğer incinme şiddetli ise, ayağınızın üzerine basamayabilirsiniz. Lisfranc incinmelerini röntgende görmek sıklıkla zordur. Tanımlanmayan Lisfranc incinmelerinde, eklem dejenerasyonu ve kasların içindeki sinirlerin ve kan damarlarının tahribatıyla gelişen basıncın, neden olduğu kompartıman sendromu gibi komplikasyonlar olabilir. Ayak burkulması için standart bir tedavi (istirahat, buz uygulaması ve ayağı kaldırma) bir veya iki gün içersinde ağrı ve şişliği azaltmıyorsa doktorunuza ortopedi uzmanına danışmasını söyleyin. 

Teşhis

Ortopedist, incinmenin belirtileri için ayağınızı muayene edecektir. Topuğunuzu sabit tutabilir ve ayağınızı bir daire etrafında hareket ettirebilir. Bu hareket esnasında, burkulmada minimal ağrı olurken, Lisfranc kırıklarında şiddetli bir ağrı olur. İlk rontgen filmleriniz bir incinmeyi göstermiyorsa, ortopedist, incinen ayağınıza baskı veya ağırlık vererek (ayağı yere bastırarak) çekilen filmleri sağlam ayağınızın filmleriyle karşılaştırmak için ayağın diğer başka yönlerdeki filmlerini isteyebilir. 

Tedavi

Lisfranc kırıklarının tedavisi, yaralanmanın şiddetine bağlıdır. Eğer kemikler yerlerinden dışarı doğru çıkmaya zorlanmamışsa, muhtemelen ayağınızın üzerine altı hafta basmaktan kaçınmak kaydıyla, ayağınız alçıya alınacaktır. Alçı çıkartıldığında, sert bir kavis desteği giyebilirsiniz. Ortopedistiniz, dayanıklılık oluşması ve tam hareket silsilesini yeniden eski haline döndürmek için gereken ayak egzersizlerini tavsiye edecektir. 

Sıklıkla, tam bir iyileşme sağlanıncaya kadar, kemikleri stabilize etmek ve onları yerinde tutmak için cerrahi tedaviye ihtiyaç vardır. İğneler, teller veya vidalar kullanılabilir. Ameliyat sonrasında ayağınız alçıya alınacak ve altı ile sekiz hafta ayağınızın üzerine yük bindirmeniz kısıtlanacaktır. Kemiklerdeki sabitleyiciler çıkartıldıktan sonra, bir yürüme desteği tavsiye edilebilir. Bütün semptomlar kayboluncaya kadar, kavis destekli ve sert tabanlı ayakkabılar da giyebilirsiniz. Bazı vakalarda, bu eklemlerde artrit gelişirse, kemiklerin hepsi beraber birleştirilebilir. Size izin verilinceye kadar, doktorunuzun emirlerini takip etmek ve aktivitelerden kaçınmanız önemlidir

Etiketler:

77

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
rotator-cuff-manset-yirtiklari

Rotator Cuff (Manşet) Yırtıkları

Omuz anatomik olarak çok geniş hareket açıklığı, zayıf eklem teması, ...
                                                                                                                                                             

ortopedik-tumor-nedir

Ortopedik Tümör Nedir

Vücuttaki organlar ve dokular hücre adı verilen yapı taşlarından oluşmuştur. ...
                                                                                                                                               

kronik-lateral-ayak-bilegi-agrisi

Kronik Lateral Ayak Bileği Ağrısı

Sıklıkla ayak bileği burkulması gibi incinmelerden sonra; ayak bileğinin dış ...