İletişim

  • Adres

    Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul Posta Kodu:34394

  • Telefon

    0212 241 25 25

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Tırnak Batması
tirnak-batmasi

Tırnak batması nadiren tırnağın çok kısa kesilmesi, dar ayakkabı giyilmesi ileolabilse de asıl yapısal olarak tırnak yatağının gömük olması, tırnak kenarlarındaki cilt kıvrımının tırnak üzerinde olması nedeniyle olur. Tırnak yatağına yakın cilt içine doğru gömülerek büyür.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batmaya başladığında sertleşme, şişme ve hassaslaşma başlar. Daha sonra enfeksiyon başlar ve çok ağrılı olur. Bu dönemde tırnak yatağı kenarında cerahat görülebilir, zamanla cilt tırnak üzerine büyümeye başlar.

Tırnak battığında, zonklayıcı ağrı, kızarıklık ve akıntı enfeksiyon bulgularıdır. Bu durumda pansuman, su temasından kaçınma, antibiotik kullanılarak kotrol edilmelidir. Enfeksiyon kontrol edildikten sonra tıbbi bir pedikür ile gömülmüş tırnak cilt üstüne çıkarılır. Bazen tırnak yatakla arasına konan tel, desteklerle yeniden batmadan uzaması sağlanır. Bu aşamadan sonra tırnak uzun bırakılarak kesilmelidir.

Pedikürün işe yaramadığı, ya da işe yaramayacağı düşünüldüğünde gömülü olan tırnak kısmı kesilerek batma giderilir. Bu aşamada tırnağın tamamını çekmek ilkel ve tamamen gereksiz bir uygulamadır.

Nükslerde ise gömülü tırnak yatağı bölümünün çıkarılması ve etrafındaki doku ile seviyesini ayarlayan rekonstriktif bir cerrahi işlem olan tırnak yatağı revizyonu %90 lar seviyesinde kalıcı bir çözüm sağlar.

Etiketler:

65

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
tirnak-batmasi-nedir

Tırnak Batması Nedir

Eğer ayak tırnaklarınızı, özellikle, baş parmağınız tarafındaki küçük tırnaklarınızı kısa ...
                                                                                               

morton-noromasi

Morton Nöroması

Eğer bazen, kendinizi, "bir bilye üzerinde yürüyormuş gibi" hissediyorsanız ve ...
                                                                                                                                               

ortopedik-cihazlar

Ortopedik Cihazlar

Bulunduğunuz yerdeki bir eczaneden veya spor malzemesi satan mağazalardan satın ...