Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Tırnak Batması
tirnak-batmasi

Tırnak batması nadiren tırnağın çok kısa kesilmesi, dar ayakkabı giyilmesi ileolabilse de asıl yapısal olarak tırnak yatağının gömük olması, tırnak kenarlarındaki cilt kıvrımının tırnak üzerinde olması nedeniyle olur. Tırnak yatağına yakın cilt içine doğru gömülerek büyür.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batmaya başladığında sertleşme, şişme ve hassaslaşma başlar. Daha sonra enfeksiyon başlar ve çok ağrılı olur. Bu dönemde tırnak yatağı kenarında cerahat görülebilir, zamanla cilt tırnak üzerine büyümeye başlar.

Tırnak battığında, zonklayıcı ağrı, kızarıklık ve akıntı enfeksiyon bulgularıdır. Bu durumda pansuman, su temasından kaçınma, antibiotik kullanılarak kotrol edilmelidir. Enfeksiyon kontrol edildikten sonra tıbbi bir pedikür ile gömülmüş tırnak cilt üstüne çıkarılır. Bazen tırnak yatakla arasına konan tel, desteklerle yeniden batmadan uzaması sağlanır. Bu aşamadan sonra tırnak uzun bırakılarak kesilmelidir.

Pedikürün işe yaramadığı, ya da işe yaramayacağı düşünüldüğünde gömülü olan tırnak kısmı kesilerek batma giderilir. Bu aşamada tırnağın tamamını çekmek ilkel ve tamamen gereksiz bir uygulamadır.

Nükslerde ise gömülü tırnak yatağı bölümünün çıkarılması ve etrafındaki doku ile seviyesini ayarlayan rekonstriktif bir cerrahi işlem olan tırnak yatağı revizyonu %90 lar seviyesinde kalıcı bir çözüm sağlar.

Etiketler:

73

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dogustan-carpik-ayak

Doğuştan Çarpık Ayak

En sıkdoğumsal hastalıklardan biridir. Topuklar ve parmaklar içe doğru dönmüştür. ...
                                                                                                                                   

omurga-anatomisi

Omurga Anatomisi

Omurga anatomisi genel olarak 3 bölümde incelenir. Bu bölümlerde 7 ...
                                                                                                                                                                           

rotator-cuff-manset-yirtiklari

Rotator Cuff (Manşet) Yırtıkları

Omuz anatomik olarak çok geniş hareket açıklığı, zayıf eklem teması, ...