Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Atletik Ayakkabılar
atletik-ayakkabilar

Ayakkabının Doğru Kullanımı

Ayağa doğru uyan spor ayakkabılar, performansı arttırır ve incinmeleri önler. Yeni bir çift atletik ayakkabı satın almada aşağıdaki özel olarak tasarlanmış uygun giyim bilgilerini takip edin:

 • Atletik ayakkabıları, günün sonunda, çalışmanız veya koşunuz bitince deneyin. Zira ayaklarınızın en büyük olduğu zaman bu zamandır.
 • Spor yaparken giydiğiniz çorabın aynı tipini giyin.
 • Ayakkabı ayağınızdayken, bütün ayak parmaklarınızı serbestçe kıpır kıpır oynatabilmelisiniz.
 • Ayakkabıların rahat olabilmesi için, mümkün olduğu kadar onları deneyin. Bu deneme, ara verilen bir dönemde olmamalıdır. (çev.not: ayakların dinlenmiş olmaması gerekiyor.)
 • Ayakkabılarınızla, bir çok adım atarak, yürüyün, koşun.
 • Ayakkabılarınızı denerken, her zaman, ayakkabıların bağcıklarını yeniden bağlayın. Bağlamaya, en uzak bağcık gözünden başlamalısınız ve hatta çaprazlama bağlarınızı bağlarken, ayakkabının tepesine bir basınç uygulayın.
 • Ayakkabınız ayağınızın topuğunu sert bir şekilde kavramalıdır. Topuğunuz yürürken veya koşarken kaymamalıdır.
 • Eğer haftada üç veya daha fazla spora katılırsanız, spesifik spor ayakkabılarına ihtiyacınız var demektir.

Mevcut bir çok tipteki atletik ayakkabılar arasından seçim yapmak zor olabilir. 

Bu ayakkabıların tasarımında, farklılıklar ve kullanılan malzemede ve ağırlıklarında çeşitlilik vardır. 

ayakkabinin-dogru-kullanimi

atletik-ayakkabilari


Özel bir atletik aktivite içindeyken, ayağın bazı bölgelerini korumada karşı karşıya kalınan, çok önemli problemleri önlemek için bu farklılıklar geliştirilmiştir.

 • Atletik ayakkabılar yedi kategoride gruplandırılırlar: Koşma, eğitim ve yürüme. Bunlar da kır koşusu, yavaş koşu, ve egzersiz yürüyüşlerini kapsarlar. İyi bir yürüyüş ayakkabısı için, yumuşak ve rahat bir üst kısımlı, şok emici, düz basan, sallanan(rocker) tabanlı ve yürüme hareketi sırasında, doğal olarak yükselip alçalan ayakkabılar arayın.
 • Kort sporları; tenis,basketbol ve voleybol ayakkabılarını içerir.Kort sporları, en çok, vücudun, öne doğru, arkaya doğru ve bir yandan diğer yana hareketlerini gerektirir. Kort sporlarında kullanılan atletik ayakkabıların çoğu, ağır olmalarından dolayı suçlanırlar. İyi bir kort ayakkabısı bulmanın anahtarı, ayakkabının tabanıdır. Bir antrenöre veya ayakkabı satıcısına, en iyi ayakkabı tabanının, tipinin sizin katılmayı planladığınız spora göre olup olmadığını sorun.
 • Saha sporları ayakkabıları, futbol, amerikan futbolu ve beyzbol ayakkabılarını kapsar. Bu ayakkabıların altı, kramponlu, çivili ve tırtıllıdır. Fakat, genel olarak, bu kabaralı ve kramponlu şekiller, naylon taban içine tutturulan çivilerle veya krampon çivileriyle veya tırtıllarla (kamalarla) spordan spora farklı olarak ayrılabilir veya yer değiştirilebilirler.
 • Kış sporları, paten kayma, buz hokeyi, yüksek yerlerde kayak yapma ve cross country kayağını bir içerir. İyi bir kış sporları ayakkabısında, anahtar; gereğinden fazla ayak bileği desteğini sağlamaktır.
 • Patika ve tarla yürüme sporları ayakkabılarına, ihtiyacın nedeni;koşucuların, bireysel ve özel gereksinimlerden kaynaklanır. Atletik ayakkabı üreten şirketler, yürüme şekilleri ve antrenman biçimine göre, çeşitli tipte ayaklar için bir çok modeller üretirler. Sonuçta, her zaman en iyisi, katıldığınız spora göre, seçilebilecek ayakkabının tipi hakkında, antrenöre sormaktır.
 • Özelleştirilmiş sporlar; golf, aerobik dans ve bisiklete binme.
 • Açık hava sporları, yeniden yaratılan, avlanma, balık tutma ve bot kullanma gibi sporlarda kullanılan ayakkabılar.

National sports Goods Association 'a göre spor giyimi ve atletik ayakkabılar için 2000 yılında 13 milyar dolar harcanmıştır.

80

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

artroskobik-cerrahi

Artroskobik Cerrahi

Artroskobik cerrahi de eklem içine küçük bir delikten bir kamera ...
                                                                                                                                                                               

cocuklarda-esnek-duz-tabanlik

Çocuklarda Esnek Düz Tabanlık

Çocuğunuzun ayağı basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal ayak ...
                                                                                                                                           

arka-adale-cekmesi

Arka Adale Çekmesi

Hamstring çekmesi kas liflerinin aşırı gerilmesi veya yırtılmasıdır. Bu çekme ...