İletişim

  • Adres

    Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul Posta Kodu:34394

  • Telefon

    0212 241 25 25

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Tırnak Batması Nedir
tirnak-batmasi-nedir

Tırnak batması problemi özellikle yetişkinlerde görülen bir problemdir. Eğer ayak tırnaklarınızı, özellikle, baş parmağınız tarafındaki küçük tırnaklarınızı kısa keserseniz, yaygın bir bozukluk olan, tırnağın içeri doğru büyümesini hazırlamış olabilirsiniz.

İçindekiler

Pek çok insan gibi, ayak tırnaklarınızı keserken, tırnak köşelerini uca doğru sivriltebilirsiniz; bundan ötürü tırnak, parmağınızın şekline göre kıvrılır. Fakat bu teknik, ayak tırnağınızın, ayak parmağınızın derisinin içine doğru büyümesine zemin hazırlar.Tırnağın kenarları, aşağı doğru kıvrılır ve derinizin içine batar. İçeriye doğru büyüyen bir ayak tırnağı, çok sıkı veya çok kısa ayakkabılar giydiğinizde de oluşabilir. Hiç bir ayak tırnağınızda içeri doğru büyüme olmasa da, en çok baş parmağınızda olabilir.

Tırnak batmanız varsa, başlangıçta canınızı yakar, sert ve hassas olabilir. Daha sonra kızarır ve enfekte olur ve çok ağrı hissedersiniz. Ondan, irin aktığını görebilirsiniz. Sonuç olarak deriniz, batan tırnağın üzerine doğru büyümeye başlayabilir. 

Tedavi 

Enfekte olmuş batık tırnağı tedavi etmek için; ayağınızı ılık, sabunlu suyla her gün bir çok kere iyice ıslatın. Batık tırnağın kenarını, nazikçe, gömülmüş olduğu pozisyondan kurtarmak içi tırnak ile deri arasına pamuklu bir ip ya da mumlanmış diş ipi (dental floss) sokarak kaldırabilirsiniz. Bu kullandığınız malzemeyi her gün değiştirin. Eğer enfeksiyonunuz şiddetliyse, doktorunuz bir antibiyotik tavsiye edebilir. Tırnaklarınız nasıl düzgün keseceğinizi öğrenin. Temiz çoraplar ve sandalet gibi önü açık ayakkabılar giyin. 

Eğer oldukça fazla ağrınız varsa ve enfeksiyon geri geliyorsa, doktorunuz batık tırnağın olduğu kısmı çıkarabilir. (kısmi tırnak çekilmesi). Ayak parmağınıza bir lokal anestetik enjekte edilir ve doktorunuz makas kullanarak tırnak yatağını bozmadan batık tırnağı kesme yoluna gider. Korunmasız tırnak yatağı çok ağrılı olabilir. Batık tırnağın tamamını çıkartmak (tam tırnak çekilmesi), ayak tırnağınızın yeniden deforme olması olasılığını arttırır. Tırnağın yeniden büyümesi 3-4 ayı bulur. 

Batık tırnaklar, sıklıkla tekrar oluşurlar. Eğer batık tırnakla ilgili kronik bir sorununuz varsa, doktorunuz sorunu yaratan kısmın tamamını çıkartmayı önerebilir. 

Önleme 

Batık tırnağın gelişmemesi için en düşük riskiniz, ayak tırnaklarınızı köşelere gitmeden düz kesmek olduğunu bilmenizdir. Ayak parmağınızın tırnağının uzunluğu, derinizin dışına taşmalıdır. Her bir ayak tırnağınızın tepesi, düz bir şekilde uzanmalıdır ve ayak parmağınızın tepesini geçmelidir.Bazı batık tırnak gelişmesini önleyen ana hatlar şunları ihtiva eder:

  • Ayak tırnaklarınızı kopartmayın ve yırtmayın,
  • Ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın sıkı olmadığından emin olun,
  • Ayaklarınızı her zaman temiz tutun.
Etiketler:

63

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
ayagin-veya-ayak-bileginin-romatoid-artriti

Ayağın veya Ayak Bileğinin Romatoid Artriti

Romatoid artrit (RA), vücuttaki, baştan aşağı tüm eklemleri tutan sistemik ...
                                                                                                                                                       

diyabetik-ayak

Diyabetik Ayak

Eğer bir doktor, herhangi bir zamanda size kan şekeri seviyenizin ...
                                                                                                                                                                                 

skafoid-kiriklari Kırıkları

Skafoid Kırıkları

Çoğunlukla bir kemiğimiz kırıldığı zaman tüm belirtileri ile bunu anlarız.Bölgede ...