Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Ayak Ağrısı
ayak-agrisi

Ayak ağrısı, ayak tarağında "ayak topunda" ayak kavsiniz ile ayak parmaklarınız arasında kalan bölgedeolan ağrı olup genellikle metatarsalji olarak adlandırılır. Ağrı, çoğunlukla ayağın orta kısmında bir veya daha fazla kemiğin merkezinde toplanır. 

Ayak Ağrısının Sebepleri

Bazen ayak ağrısına, ayağın tabanının üzerinde şekillenen bir kallus neden olabilir. Kallus, kemiğin üzerine yapılan aşırı bir basınca karşı bir cevap olarak, derinin geliştirdiği bir sertliktir. Normal olarak kallus ağrılı değildir, fakat gelişmenin devam etmesi, basıncı arttırabilir ve sonunda yürümede güçlük yaratır.

Çok sıkı veya çok gevşek düzgün giyilmeye elverişli olmayan ayakkabılar ayak ağrısına neden olabilirler. Sıkı ayakkabılar ayağı sıkıştırırlar ve basınç artar; gevşek ayakkabılar ayağın ayakkabıdan kaymasına ve sürtünmeden ötürü ayakkabının ayağı tahrişine neden olurlar.

Ayağın alt tarafındaki ağrı, ligamentin yırtılması veya eklemin inflamasyonu sonucu olabilir. Ortopedi cerrahınız eklemin stabilitesi hakkında basit testlerle fikir edinebilir. 

Ayak Ağrısının Tedavisi

Çoğu zaman pratik ölçüler ayak ağrısında size kolaylık sağlar.

 • Doktorunuz size bir nevi ani şok emici gibi bir ayakkabı desteğini (ortoz) veya değişik tipte bir ayakkabı giymenizi tavsiye edebilir.
 • Bazen sade bir ayakkabı satın almak problemi çözer. Ayak burnu geniş olan ayakkabılar ayağınızı sıkıştırmazlar. Ayakkabı topukları asla 2- ¼ inçten daha yüksek olmamalıdır.
 • Ayaklarınızı iyice ıslatarak kallusları yumuşatmak ve sonra ölü deriyi bir sünger taşıyla veya kallus törpüsü ile çıkartmak, basıncı azaltmada kolaylık sağlayacaktır.
 • Seyrek olarak kemik çıkıntısını veya deformiteyi düzeltmek için ameliyata ihtiyaç olabilir.

Ayakkabı Giyimi Rehberi

43.1 milyon Amerikalının (her altı kişiden birinin) ayaklarıyla ilgili, uygun olmayan ayakkabı giyimi ile ilgili sorunu vardır. Bu çok büyük sağlık sorunuyla ilgili ayak problemleri, yılda Birleşik devletlere 3.5 milyar dolara mal olmaktadır. Biz hepimiz ayak ve ayak bileği eklemi incinmelerinden endişe duyulabilen kişileriz, ve biz, ayağın en düzgün ve doğal şekline uyan ayakkabıları satın almakla bu riskimizi azaltabiliriz.

Ayakkabı seçmede; iyi ayakkabı giyme hakkındaki prensipleri aklınızda tutun: Ayaklarınız asla bir çift ayakkabıya uymaya zorlanmamalı.Bir çift ayakkabıyı seçerken, ana faktör; sıklıkla biçim olmasına karşın, aranması gereken en önemli kalite, pratik bir görüş noktasına göre ayaklarınızı koruyacak ve onları rahat tutacak bir yapımdır. Bu ayakkabılar hiçbir zaman bunyonlara, nasırlara, kalluslara,çekiç parmak ve diğer sakatlanmalar gibi ayak bozukluklarına neden olmamalıdırlar. 

Ayakkabı Giyiminde Tavsiyeler

Ayak sorunlarını azaltmak için bazı tavsiyelerimiz vardır.Ayakkabı satın alırken bu rehberi kullanın:

 • Her zaman ayakkabı satın alırken her iki ayağınızı ölçtürün. Sizin ayak büyüklüğünüz yaşlandıkça artar.
 • Kadınlar 2 ¼ inçten daha yüksek topuklu ayakkabılar giymemelidirler.
 • Ayakkabılarınızı günün sonunda deneyin. Ayaklarınız normal olarak bütün gün ayakta kalmaktan veya gün boyu oturmaktan şişer ve daha büyük olur.
 • Ayakkabılarınız dikkatli bir şekilde parmaklarınıza uyduğu kadar topuklarınıza da uymalıdır.
 • Her iki ayakkabıyı da deneyin.
 • En uzun ayak parmağınız ile ayakkabının en son kısmı arasında ½ inçlik mesafe olmalıdır.
 • Yeni ayakkabınızı daha büyük olan ayağınıza giyin. Bazı insanların bir ayağı diğerinden daha büyüktür.
 • Ayaklarınızda ayakkabılarınız varken,onların iyi uyup uymadığını ve rahat olup olmadıklarını anlamak için etrafta dolaşın.
 • Ayakkabıların numarası biçim ve markalarına göre farklılık gösterir. Hangi numaranın size uygun olduğuna bakmaksızın ayağınıza en uygun olan ayakkabıya karar verin.
 • Ayakkabılar ayağınızdayken ayak parmaklarınızı serbestçe kıpır kıpır oynatabilmelisiniz.
 • Ayakkabılarınızın sıkı olduğunu hissediyorsanız onları satın almayın. Onların zamanla ayağınıza uyacağına inanmayın.
 • Çoğu yüksek topuklu ayakkabılar sivri burunludur. Dar burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkar ve onları doğal olmayan pozisyonda bir üçgen biçimine girmeye zorlar. Topuk yüksekliği ayak tarağının altındaki basıncı iki misli arttırdığı gibi ön ayağa daha büyük bir basınç yerleştirerek, ön ayağı ayakkabının sivri uçlu kısmına girmeye zorlar.
Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bel-problemlerinden-korunma

Bel Problemlerinden Korunma

Her beş erişkinden dördü hayatı boyunca bel ağrısından yakınmaktadır. İşe ...
                                                                                                                                             

talus-kirigi

Talus Kırığı

Talus kırığı; ayak bileğinde görülen ciddi ortopedik bir problemdir. Ayak ...
                                                                                                                                                       

skafoid-kiriklari Kırıkları

Skafoid Kırıkları

Çoğunlukla bir kemiğimiz kırıldığı zaman tüm belirtileri ile bunu anlarız.Bölgede ...