Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Aşil Tendonu
asil-tendonu

Aşil tendonu insan vücudundaki en büyük tendondur ve sağlıklı bir tendon bir otomobili kolayca çekebilir. Profesyonel atletlerden, hafta sonu spor yapan kişilere, hatta günlük aktiviteleri artmış kişilerde de tendonun gereğinden fazla kullanımıyla sorunlar oluşabilir.

Tendonun ödemi-inflamasyonuna Aşil tendiniti denir. Kronikleşen tendinitler, bazende nedeni belirsiz olarak tendonun sağlam lif yapısının bozulması (mukoid dejenerasyon) aşil rüptürü ( tendonun kopması) ne neden olabilir.

Aşil Tendonu Problemleri

Aşil tendiniti; Koşma hızınızda veya kat ettiğiniz uzaklıkta ani artış, rutin çalışmanıza, tepe koşularının veya merdiven çıkmanın eklenmesi, dinlenmeyi takiben çok hızlı harekete geçme, sprint gibi ayağa ekstra bir efor yükleyerek, baldır adalesinin ani veya sert kasılmasına neden olan travma, baldır adalesinde doğal esnekliğin (fleksibilitenin) olmayışından dolayı, kasın, gereğinden fazla kullanılması sonucunda, oluşan tablolar da sıklıkla karşılaşılır.

Yürüme, egzersiz ve koşmadan sonra, aşil tendonu üzerinde ağrı en tipik bulgudur. Ödemin arttığı zamanlarda sabah yataktan kalkınca belirgin, ısınınca azalan, geçen ağrı tipik bir bulgudur. Zamanla ağrı bölgesinde tendonun şişliği elle hatta gözle görülür hale gelebilir.

Tanı genellikle sadece muayene ile konur. Zaman zaman MR inceleme gerekebilir.

Tedavi, İlk kural üzerine gitmenin durumu ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramayacağıdır. Zaman geçirmeden bir spor yaralanmaları uzmanına başvurmalısınız.

Başlangıçta tedavi antiinflamatuar ilaçlar, topuk yükseltici destekler veya spesifik bileklikler kullanılabilir. Aslında zaman geçirmeden sportif rehabilitasyon denen özel fizik tedaviye hemen başlamak akıllıca olacaktır. Spor fizyoterapistleri germe, masaj, ultrason ve ayağın ön kısmındaki zayıf kas grubunu ve yükselen ayak fleksörlerini (fleksör kaslarını) uzatmak için uygun egzersizler ile etkili bir tedavi yaparlar. 

Cerrahi, tendinitte çok nadir bir seçenektir. PRP uygulamaları popülerleşmişse de pek etkili değidir.. Eğer tendon ve onu örten kılıfın arasında sürtünme varsa; tabaka kalınlaşarak, fibröz dokuyu oluşturur. Fibröz dokuyu çıkarmak ve herhangi bir yırtık varsa yırtığı tamir etmek, cerrahi tedavi seçeneği olabilir.

Tendinit tedavi edildikten sonra oldukça yüksek nüks olasılığı içerir.

Nüksü engellemek için; ayakkabılarınızı dikkatli seçilmelidir. Topuğun 1-2 cm yüksek ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Günlük hayatta formal ayakkabı giymek zorunda kalan kişilere silikon topukluk kullanması önerilir.

Spor yaparken iyileştikten sonra 6 ay aşil tendonu koruyan ayak bileklikleri kullanılması çok yararlıdır. Spordan önce, tendonun yavaş yavaş ısınması için, yürüyün ve 3 kez 10 saniye gerin. Germe egzersizini sportif aktivite bitince aynı şekilde yeniden yapın.

Spora ilk döndüğünüzde koşma mesafenizi ve hızınızı yavaş yavaş arttırın .Artışlar % 10 dan fazla olmamalıdır. Tepe koşuları ve benzeri gibi yorucu, sprintten, yarışmalardan kaçının. Ayrıca yeterli protein içeren diyet uygulayın.

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

pence-parmak

Pençe Parmak

İnsanlar, sıklıkla, yaygın bir ayak deformitesi olan pençe parmaktan ayak ...
                                                                                                                                                           

kronik-lateral-ayak-bilegi-agrisi

Kronik Lateral Ayak Bileği Ağrısı

Sıklıkla ayak bileği burkulması gibi incinmelerden sonra; ayak bileğinin dış ...
                                                                                                                                                 

ortopedik-cihazlar

Ortopedik Cihazlar

Bulunduğunuz yerdeki bir eczaneden veya spor malzemesi satan mağazalardan satın ...