Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Nasırlar
nasirlar

Nasırlar pek çok yetişkin insanın yaşadığı bir problemdir. Her gün, sıradan insanlar, zamanlarının çoğunu binlerce adım atmaya eşdeğer sürede, ayaklarının üzerinde harcarlar. Yürüme, ayaklarınızın üzerine vücut ağırlığınızın 2-3 katına eşdeğer bir basınç ekler. Ayaklarınızın incinmesine şaşırmayın.

Gerçekten, birçok ayak probleminden yürüyüş değil de yürüyüş ayakkabılarınız sorumlu tutulurlar. Örneğin nasırlar, kemiklerin ayakkabıları zıt yönde itmesinden ve deri üzerine basınç yapmasından kaynaklanan sertleşmelerdir. Derinin yüzey tabakası sertleşir ve altındaki dokuları irrite ederek (tahrik ederek)aşağı doğru yapılaşır. Sert nasırlar, çoğunlukla parmakların üzerinde ve küçük ayak parmağının kenarında yerleşirler. Yumuşak nasırlar açık yaralara benzerler ve birbirine sürtünen parmaklar arasında gelişirler. 

Nasırların Sebepleri

 • Ayağa uymayan ayakkabılar. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağınızı artan bir basınçla sıkıştırırlar. Eğer ayakkabılar çok gevşekse, ayak kayabilir ve ayakkabıya karşı sürtünebilir.
 • Çekiç parmak ve pençe parmak gibi ayak parmağı deformiteleri
 • Ön ayakta basınç artışına neden olan yüksek topuklu ayakkabılar
 • Ayakkabının bir dikiş yerine veya ayakkabının içinde bir dikişe sürtmesi
 • Uygun olmayan kısa çoraplar

nasir-teshis-ve-tedavisi

nasirlarin-sebepleri

Nasır Teşhis ve Tedavisi

Nasırlar kolaylıkla görülebilirler. Ortalarında sarımtırak, ölü dokuyla sarılmış hassas bir noktaları olabilir. Nasırlarda olduğu gibi ayak problemlerini tedavi etmek grup çabasını gerektirir. Bu problemlerin tekrar oluşmaması için doktorunuzla beraber çalışmaya ihtiyacınız vardır. 

Doktorunuzu Görmeye Gittiğinizde

 • Derinin normal dış hatlarını yeniden düzenlemek ve ağrıyı hafifletmek için, doktorunuz, derinin ölü tabakasını bistüri ile tıraş ederek azaltabilir. Bu işlem, özellikle yetersiz bir dolaşımınız ve görme bozukluğunuz varsa veya ayağınızda hissizlik mevcutsa, kendi kendinize değil profesyonel biri tarafından yapılmalıdır.
 • Eğer doktor nasırın altında ayak parmağı deformitesi gibi bir problem keşfederse bunu da düzeltebilir. Çoğu ameliyatlar temel olarak yatarak değil ayakta tedavi edilen kliniklerde yapılmalıdır.

Evde

 • Düzenli olarak ayaklarınızı iyice ıslatıp bir sünger taşı veya kallus törpüsü kullanarak nasırınızın ve kallusunuzu yumuşatabilir ve büyüklüğünü azaltabilirsiniz.
 • Nasırın üzerine yuvarlak-şekilli köpük peti koymak nasırın üzerindeki basıncın hafiflemesine yardım edecektir. İlaç içermeyen nasır petleri kullanın; ilaçlı petler irritasyonu arttırabilir ve enfeksiyonla sonuçlanır.
 • Ayak parmaklarınızın arasına, yumuşak nasırlara yastık olarak yardım etmesi için bir parça kuzu yünü (pamuk değil) yerleştirin.
 • Gereği gibi uygun ve ayak parmaklarına geniş bir alan sağlayan ayakkabılar giyin.
Etiketler:

75

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kalca-ve-diz-protezi-cerrahisi

Kalça ve Diz Protezi Cerrahisi

Artroplasti, total eklem replasman cerrahisinin tıbbi terimidir. Genellikle insanlar, osteoartrit ...
                                                                                                                   

ofis-hastaliklarinin-biyolojik-kokeni

Ofis Hastalıklarının Biyolojik Kökeni

İnsanın milyonlarca onbinlerce yıldır süregelen normal evrim süreci son yüzyılda ...
                                                                                                                                       

yaralanmalarda-ilk-yardim

Yaralanmalarda İlk Yardım

Yaralanma dışarıdan gelen fiziksel bir etkenin vücutta tahribat yapmasıdır. Fiziksel ...