Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Ayakkabı Giyimi ve Düşmeler
ayakkabi-giyimi-ve-dusmeler

Ayakkabı giyimi ve düşmeler birbiri ile ilişkili konulardır. İster tıbbi durumlardan, isterse ayakkabı giyiminden kaynaklansın, ayak problemleri yürümeyi zorlaştırır ve düşmelere karşı hassas kılar. 11 milyondan daha fazla ileri yaşlardaki kişilerde "her 65 yaş ve üstü üç kişiden birinde" ayak problemi vardır. Bu, ayak problemi olan total erişkin nüfusunun iki katı demektir (43 milyon Amerikalı veya her altı kişiden biri demek). Büyük çoğunlukla kadınlar etkilenirler.

Çalışmalar % 90 kadının çok küçük ayakkabılar giydiklerini gösterir. Her bir kişi, son modaya uygun değil kendi ayaklarına uygun ayakkabı seçmelidir. Ayak rahatlığı, stabilitenize (dengenize), hareket edebilme kabiliyetinize ve emniyetinize destek sağlamada gereklidir.

 • Ayağınıza düzgün uyan, destek sağlayan ayakkabılar giyin. Ayakkabılarınızın kaymayan bir tabanı olduğundan emin olun.
 • Yüksek topuklu ve düz, kaygan ayakkabılardan kaçının. Eğer, rahat ama kaygan tabanı olan bir ayakkabınız varsa, bir ayakkabı tamircisine yumuşatılmış bir parça ilave edip edemeyeceğini sorun.
 • Her ayakkabı satın aldığınızda ayaklarınızı ölçtürün. Ayakkabı büyüklüğünüz değişebilir.
 • Ekstra kalın tabanlı ayakkabı giymeyin. Bağcıklı ayakkabılar bağcıksız mokasen türü ayakkabılardan daha emniyetlidir, fakat,bağcıkları bağlı tutmalısınız. Gevşek veya uzun bağcıklar, düşmenize neden olabilir. Ayakkabılarının bağcıklarını bağlayamayan kişiler (Velcro bağlayıcıları) yapışkan bantlı ayakkabılar giymelidirler.
 • Gevşemiş ve uzayarak biçimi bozulmuş terliklerinizi değiştirin,
 • Ayakkabılarınızı giymede zorluk çekiyorsanız uzun saplı ayakkabı çekeceği kullanın.
 • Asla çoraplarınızla yürümeyin.
 • Kaygan olmayan tabanlı terlikler giyin.
 • Tırnaklarınızı düzgün kesin.
 • Kadınlar, bulamadıkları atletik ayakkabılarını, kadınlardan daha fazla çeşitler sunan erkek mağazalarının reyonlarından almamalıdırlar.

Ayakkabı Giyim Rehberi

43.1 milyon Amerikalının (her altı kişiden birinin) ayaklarıyla ve uygun olmayan ayakkabı giyimi ile ilgili sorunları vardır. Bu çok büyük sağlık sorunuyla ilgili ayak problemleri, yılda Birleşik devletlere 3.5 milyar dolara mal olmaktadır. Biz, hepimiz ayak ve ayak bileği eklemi incinmelerinden endişe duyulabilen kişileriz, ve biz, ayağın en düzgün ve doğal şekline uyan ayakkabıları satın almakla bu riskimizi azaltabiliriz. Ayakkabı seçmede; iyi ayakkabı giyme hakkındaki prensipleri aklınızda tutun:

Ayaklarınız asla bir çift ayakkabıya uymaya zorlanmamalı.Bir çift ayakkabıyı seçerken, ana faktör; sıklıkla biçim olmasına karşın, aranması gereken en önemli kalite, pratik bir görüş noktasına göre ayaklarınızı koruyacak ve onları rahat tutacak bir yapımdır. Bu ayakkabılar, hiçbir zaman, bunyonlara, nasırlara, kalluslara, çekiç parmak ve diğer sakatlanmalar gibi ayak bozukluklarına neden olmamalıdırlar. 

ayakkabi-giyim-rehberi

ayakkabi-giyiminde-tavsiyeler

Ayakkabı Giyiminde Tavsiyeler

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisinin, insanların ayak sorunlarını azaltmak için bu insanlara bazı tavsiyeleri vardır. Ayakkabı satın alırken bu rehberi kullanın:

 • Her zaman ayakkabı satın alırken, her iki ayağınızı ölçtürün. Sizin ayak büyüklüğünüz yaşlandıkça artar.
 • Kadınlar 2 ¼ inçten daha yüksek topuklu ayakkabılar giymemelidirler.
 • Ayakkabılarınızı, günün sonunda deneyin. Ayaklarınız normal olarak bütün gün ayakta kalmaktan veya gün boyu oturmaktan şişer ve daha büyük olur.
 • Ayakkabılarınız dikkatli bir şekilde parmaklarınıza uyduğu kadar topuklarınıza da uymalıdır.
 • Her iki ayakkabıyı da deneyin.
 • Ayakkabı burnunda en uzun ayak parmağınız ile ayakkabının en son kısmı arasında ½ inçlik mesafe olmalıdır.
 • Yeni ayakkabınızı, daha büyük olan ayağınıza giyin. Bir çok insanın, bir ayağı diğerinden daha büyüktür.
 • Ayaklarınızda ayakkabılarınız varken , onların iyi uyup uymadığını ve rahat olup olmadıklarını anlamak için etrafta dolaşın.
 • Ayakkabıların numarası, biçim ve markalarına göre farklılık gösterir. Hangi numaranın size uygun olduğuna bakmaksızın, ayağınıza en uygun olan ayakkabıya karar verin.
 • Ayakkabılar ayağınızdayken ayak parmaklarınızı serbestçe kıpır kıpır oynatabilmelisiniz.
 • Ayakkabılarınızın sıkı olduğunu hissediyorsanız onları satın almayın. Onların zamanla ayağınıza uyacağına inanmayın.
 • Çoğu yüksek topuklu ayakkabılar sivri burunludur. Dar burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkar ve onları doğal olmayan pozisyonda bir üçgen biçimine girmeye zorlar. Topuk yüksekliği ayak tarağının altındaki basıncı iki misli arttırdığı gibi ön ayağa daha büyük bir basınç yerleştirerek, ön ayağı ayakkabının sivri uçlu kısmına girmeye zorlar.
Etiketler:

72

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kalca-ve-diz-protezi-cerrahisi

Kalça ve Diz Protezi Cerrahisi

Artroplasti, total eklem replasman cerrahisinin tıbbi terimidir. Genellikle insanlar, osteoartrit ...
                                                                                                                   

flantar-sigiller

Flantar Siğiller

Plantar siğiller,sıklıkla ayağın ayak tabanı (plantar) kısmındaki derinin enfeksiyonudur.Ergenlik çağındaki ...
                                                                           

eriskinlerde-ayakkabi-secimi

Erişkinlerde Ayakkabı Seçimi

USA istatistiklerinde her 6 kişiden birinin (43.1 milyon kişi), çoğunlukla ...