Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Bel Fıtığı
bel-fitigi

Bel Fıtığı ve Siyatik

Bel ağrıları insanları % 80 inde hayatlarının bir döneminde rastlanılan bir durumdur. Bel fıtığı bel ağrılarının en sık nedenlerinden biridir. Halk arasında bel kayması, disk kayması, omurilik sıkışması gibi isimlerle de duyabilirsiniz. Diskler iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığında destek dokulardır. Omurganın eğilme hareketleri disklerden olduğu gibi, her disk bir amortisör gibi gelen darbeleri emer. Disk omurilik ve sinir köklerinin hemen önünde yerleşmiştir.

Risk faktörleri; Diskler yüksek oranda su içerir. İnsanlar yaşlandıkça su içeriği azalır ve disk daha sert bir hal alır ve yüksekliği azalır.Daha sert diskler fıtıklaşmaya daha eğilimli olur. Aşırı kilo, ağır kaldırma, yanlış yüklenmeler omurgaya ters makaslama yükler bindirir, diskin ortasındaki jöle kıvamlı çekirdeği sıkıştırarak halkayı kırarak dışarı çıkmaya zorlar. Aslında disk kauçuk kıvamında bir halka ve içinde jöle kıvamında çekirdekten oluşur. Bel fıtığı halkanın kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır Bazen bu madde koparak omurilik kanalına dolabilir. Bu durum sinir köklerini zedeleyerek felçlere idrar tutamama gibi yakınmalara neden olur.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığının en sık belirtisi bel ağrısıdır. Genellikle, az veya çok bel ağrısını takiben bacağa vuran ağrı hikayesi vardır. Genellikle ağır kaldırma gibi bir olay sonrası ilk bulgular hissedilirse de, uzun süren sabahları kalktığında bel ağrısı ve sertliği ardından belirgin bir zorlama olmaksızın ani başlayan vakalar da az değildir. Bu konuda net veriler olmamakla birlikte disk hastalıklarında ailevi bir eğilim genellikle saptanabilir. Bel ağrısının çok sayıda nedeni olabilir.

Ancak bel fıtıklarının tipik belirtisi siyatik ağrısıdır. Siyatik ağrısı poponun ortasından başlayan bacağa yayılan, aniden gelen, keskin şiddetli bir ağrıdır. Bu bel fıtığının sinirlere yaptığı bası nedeniyle olur. Siyatik ağrısı hapşırma, öksürme fazla oturma ile artar.

Sinire oluşan baskı arttıkça karıncalanma, batma, uyuşukluk gibi bulgulara bacakta kuvvetsizlik, bazı hareketlerde felç, idrar tutamama, altına kaçırma (Bu bulgu her iki bacakta kuvvetsizlikle birlikte olursa çok ciddi bir durumla karşı karşıyasınız demektir.)

Önemli !!! bacakta kuvvetsizlik, bazı hareketlerde felç, idrar tutamama, altına kaçırma gibi bulgular varsa acilen doktora başvurulmalıdır. Aksi halde geri dönüşsüz hasarlar kalabilir.

Fizik muayene genellikle tanıyı sağlar. Muayene ile hangi sinir kökünün sıkıştığı, bu sıkışmanın ciddiyeti rahatlıkla saptanabilir. Tedavi yönteminin seçiminde muayene bulguları esastır.

Basit bir radyolojik inceleme ile omurga mekaniğini etkileyen, belağrısı ile karakterize doğumsal omurga hastalıkları (% 5-10 a varan oranlarda görülebilir), kireçlenmeler, omurga kaymaları, bazı tümörler tanınabilir.

MR ve EMG gibi tetkikler tedaviye yanıt vermeyen, sık nüks eden, muayene bulguları ile cerrahi karar verilen vakalarda ayırıcı tanı ve operasyon stratejisi açısından gerekir. Unutulmaması gereken şey benzer bulguları veren ve bel fıtığı ile karışan durumlarda klinik ve radyolojik tetkiklerin bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından değerlendirilmesi tanı hatalarını engeller.

Bel Fıtığı Tedavi Seçenekleri

Ani başlayan veya uzun süreli hafif yakınmaların üzerine başlayan şiddetli bulgularda yatak istirahati, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler genellikle işe yararlar. Bu durumlarda doktor kontrolünde kortikosteroid kullanımı hızlı ve etkili bir iyileşme sağlayabilir. Sadece ağrı ile karakterize olgularda bele buz uygulaması, tutulma-kasılma ile karakterize olgularda sıcak uygulaması işe yarar. Bu durumlarda hastaların yavaş hareket etmeleri, ani hareketlerden kaçınmaları, uzun yürüyüş ve uzun süreli oturmaktan kaçınmaları önerilir. Bu devrede fizik tedavi çok yararlı değildir. Bu devrede sinir köklerine direkt (epidural) kortikosteroid enjeksiyonu oldukça etkili bir tedavi seçeneğidir.Uzun süreli (kronik) ağrı durumlarında tedavide antidepresan ilaçlar, disk içine yapılan ilaç, ısı veren maddelerle diski küçültme yöntemleri etkilidir. Bu dönemde fizik tedavi oldukça etkilidir.

Cerrahi tedavi fıtık parçasının kanala düştüğü, fonksiyon kaybına neden olan sinir basılarında gereklidir. Uygun yapılmış cerrahi dışı tedavilere yanıt vermeyen 3 ayı geçmiş ciddi bulgularda da cerrahi tedavi düşünülebilir. Günümüzde microdiskektomi yöntemi uygulanmaktadır. Son yıllarda kapalı (endoskopik ) ameliyatlar iyi ellerde son derece hızlı günlük hayata dönüş sağlar.

Korunma; problem yaşamamış veya yöntemlerinden hangisi ile tedavi edilmiş olsun korunmak için temel koşullar

  • Hastalar mutlaka ideal kilolarında olmalıır.
  • Karın ve bel adelerini geliştirici ekzersiz programlarına veya spor aktivitelerine hemen başlanmalıdır.
  • Ağırlık kaldırırken, otururken, çalışırken, araç kullanırken beli korumak.
  • Yatak tam ortopedik olmalıdır. Özellikle ağrılı hastaların sırtüstü dizlerinin altında bir yastık ile dizleri hafif kıvrık pozisyonda veya yan yatarken dizler hafifçe karına çekilmiş durumda uyumaları rahatlatıcıdır.
Etiketler:

80

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ayagin-veya-ayak-bileginin-romatoid-artriti

Ayağın veya Ayak Bileğinin Romatoid Artriti

Romatoid artrit (RA), vücuttaki, baştan aşağı tüm eklemleri tutan sistemik ...
                                                                                                                                                       

ortopedik-tumor-nedir

Ortopedik Tümör Nedir

Vücuttaki organlar ve dokular hücre adı verilen yapı taşlarından oluşmuştur. ...
                                                                                                                                               

cekic-parmak

Çekiç Parmak

Çekiç parmağı olan insanlarda, ayak parmaklarının orta eklemlerinin tepesinde veya ...