Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Erişkin Düz Tabanlığı
eriskin-duz-tabanligi

Erişkin düz tabanlığı alanında uzman ortopedi hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Eğer düz tabanlığınız varsa size anlatmanın kolay bir yolu mevcuttur. Basit bir şekilde, ayaklarınızı ıslatın, sonra düz bir yüzeyde ayakta durun, kuru yüzey ayaklarınızın izini basacaktır. Normal bir ayak baskısının, ayağın içi tarafında bir girinti bırakan, ayak tarağından topuğa bağlanan geniş bir bandı vardır. Yüksek kavisli bir ayakta, geniş bir girinti ve çok dar bir bağlantı kısmı vardır. Düz taban ise hemen hemen ayak arkusunun olması gerektiği yerde sanki kavis hiç yokmuş gibi neredeyse tam bir iz bırakır.Bir çok insanın çocukken, çocuk ayak parmakları üzerinde yükseldiği zaman görülebilen,ancak çocuk ayakta durduğunda görülmeyen bükülgen (fleksibıl) düz tabanları vardır. Büyüdüğünüzde, ayağın kemiklere tutunan tendonları,daha güçlü ve gergin bir şekilde arkusu şekillendirerek büyürler. Fakat yaralanmalar ve hastalıklar tendonları tahrip ederek arkus düşürerek düz tabanlığı oluşturur. 

Bir çok erişkinde düşük arkus veya düz tabanlık ağrısızdır ve hiçbir problem yaratmaz. Bununla beraber, ağrılı bir düz tabanlık konjenital bir anomalinin veya ayak kaslarının veya tendonlarının incinmesinin bir belirtisi olabilir. Düz ayaklar, aşağı sırt ağrısına bile neden olabilirler. Eğer durum ilerlerse, yürürken, merdivenleri çıkarken ve ayakkabılarınızı giyerken problemler yaşayabilirsiniz. Eğer aşağıdakiler varsa doktorunuzu görün:

 • Ayaklarınız çabuk yoruluyorsa veya uzun süre ayakta kalmakla ağrı gelişiyorsa,
 • Topuğunuzun veya orta ayağınızın etrafında hareket etmek veya ayak parmaklarınızın üzerinde ayakta durmak sizin için zorluk yaratıyorsa,
 • Özellikle topuk veya arkus sahasındaki ayak ağrılarınız iç tarafın şişmesiyle birlikteyse,
 • Ayaklarınızdaki ağrı, sporlara katılabilmenizle azalıyorsa,
 • Sizde romatoid artrit teşhisi konmuşsa; romatoid Artritli kişilerin % 50 sinde progresif düz tabanlık deformitesi gelişir.

Düz Tabanlığın Teşhisi

Evde, düz tabanlık  "ıslak test"ini yapmış olmanıza rağmen, düz tabanlığınızın nasıl geliştiğine dair, bir doktorun muayenesine ihtiyacınız olacaktır. Muhtemel sebepler; konjenital bir anomali, bir kemik kırığı veya çıkığı, ayrı veya gerilmiş tendon, artritler veya nörolojik zayıflıklardır. Örneğin, etkilenen ayağınızın üzerinde ayakta dururken, ayak parmaklarınızın üzerinde yükselme yetersizliği, topuğu destekleyen ve arkusu şekillendiren posterior tibial tendonun (PTT) harabiyetinin bir göstergesi olabilir. Eğer doktor arkanızdan baktığında ayağınızın dış kenarında"çok fazla ayak parmağı" görürse sizin incik kemiğiniz (tibianız) ayak bileği kemiğinden (talusdan) kaymış olabilir ve bu da posterior tibial tendonunun (PTT) hasarının bir diğer göstergesidir. 

Her zaman giydiğiniz ayakkabıların muayenesinden emin olun. Uygun olmayan biçimde giyilen ayakkabılar, ayak tabanında gelişen akkiz düz tabanlığın bir diğer göstergesidir. Doktor, ayaklarınızdaki kemiklerin nasıl dizildiğini görmek için röntgen grafilerinizi isteyebilir. Kas ve tendonların gücü, doktor ayağınızı tutarken ve sizin ayağınızı hareket ettirirken size sorulan sorularla test edilir.

duz-tabanligin-teshisi

duz-tabanlik-tedavi-secimleri

 

Tedavi Seçimleri

Ağrısız bir düz tabanlık, yürüyebilmenizi engellemez veya özel ayakkabılar giymeniz, özel bir tedaviyi veya ortopedik cihazları gerektirmez. Diğer tedavi seçimleri, düz tabanlığın ilerlemesine bağlıdır. 

Konservatif tedavi seçenekleri aşağıdaki gibidir:

 • Ayakkabı değiştirme (ayakkabı modifikasyonu),
 • Ayak kavsini destekleyen, ortopedik aygıtlar kullanma ve geleneksel ortozların uygulanması,
 • Ağrıyı hafifleten ibuprofen gibi steroid içermeyen antiinflamatuar ilaçlar almak,
 • Kısa bacak yürüme alçısı kullanımı veya destekleyici cihaz giymek,
 • Ağrıyı azaltmak için eklem içersine kortikosteroid enjekte etmek,
 • İstirahat ve buz,
 • Fizik tedavi.

Bazı vakalarda, problemi düzeltmek için cerrahi gerekebilir. Cerrahi yöntemler; ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir. Ortopedistiniz, ameliyatın tipi hakkında aşağıdaki durumları tartışacaktır.

 • Artrodez veya ayak ve ayak bileğindeki, bir veya daha fazla kemiğin, beraber kaynaştırılması (füzyon),
 • Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için, kesme ve yeniden biçimlendirme,
 • Eksizyon veya kemiğin veya kemik çıkıntısının (mahmuzu) çıkartılması,
 • Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi,
 • Tendon transferi veya bir parça tendon kullanarak, bir başka tendonu uzatmak veya yerini değiştirmek.

Düz tabanlı olmak ciddi bir meseledir. Eğer ayak ağrısı çekiyorsanız bu düz tabanlıkla ilgili olabilir, bu durumda ortopedistinizle görüşün. 

Etiketler:

79

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yaslilarda-dusmeden-korunma

Yaşlılarda Düşmeden Korunma

65 yaş üzeri her üç kişiden biri bir yıl içinde ...
                                                                                                                                                                                                           

ayakkabi-giyimi-ve-dusmeler

Ayakkabı Giyimi ve Düşmeler

İster tıbbi durumlardan, isterse ayakkabı giyiminden kaynaklansın, ayak problemleri yürümeyi ...
                                                                                                                   

esneklik-egzersizleri

Esneklik Egzersizleri

Sol ayağınızın üstünden sağ elinizle tutarak topuğunuzu nazikçe kalçanıza doğru ...