Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Esnek Düz Tabanlık
esnek-duz-tabanlik

Esnek düz tabalık problemi günümüzde tedavi edilebilmektedir. Bu çocukta normal olarak longitidunal arkusun(kavsin) görülmediği esnek düz tabanlı çocuk ayağı mevcuttur. 

Tanımlama

Çocuğunuzun ayağı, ayakta dururken düz görünüyor mu? Çocuğunuz oturduğunda veya parmaklarının ucunda ayağa kalktığında, ayağının altında bir kavis görünüyor mu? Çocuklar esnek bir düz tabanla doğarlar ve ayak kavisleri ayakta durdukları zaman kaybolur veya içeri doğru çekilir. Ebeveynler ve diğer aile üyeleri, sıklıkla, gereksiz yere, ileride sürekli deformitelere veya sakatlıklara neden olabilecek alçak ve kavisi olmayan ayağı olduğundan kaygılanırlar. Büyük bir olasılıkla çocuklar herhangi bir problemle karşılaşmadan bu esnek düz tabanları ile büyürler. Bu durum çoğunlukla :

  • Ağrısızdır.
  • Yürüme veya spora katılmalarını engellemez.
  • Kendiliğinden zamanla ameliyatsız ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç göstermeksizin düzelirler.

Doktor teşhis edebilmek için, diğer tedavisi gereken düztabanlık tiplerinden ekarte etmek üzere fizik muayene yapacaktır. Çocuğunuzun düzgün ayakkabı giyip giymediğinden emin olun; böylece doktor ayakkabıların biçimini görebilir. Doktora ailenin herhangi bir ferdinde, düz tabanlık ve çocuğunuzda bilinen bir nörolojik veya kas hastalığının olup olmadığını söyleyin. Doktor çocuğunuzu oturtabilir veya ayağa kaldırabilir, ayakta dururken ayak parmaklarını yükseltebilir ve parmaklarının ucunda ayakta durdurur. Muhtemelen çocuğun topuk bağının (Aşil tendonunun) gerginliğini ve ayağın altında sertlikler(Kalluslar) olup olmadığını kontrol eder. 

Esnek Düz Taban Belirtileri

Esnek düztabanlıkta, kasların fonksiyonları normaldir ve eklemlerin hareketliliği iyidir ve bu durum normal kabul edilir. Ayaktaki kemiklerin biçimi ve kontrolsüz ligamentlerle, ayak parmakları ve topuk arasında yer alan kuvvetli bir ayak kavsinin (longitudinal arkus) üzerine ağırlık yüklenmesi önlenir. 
Çocuk büyürken ve yürürken, ayağın yumuşak dokuları sıkılaşır ve ayak kavsi yavaş yavaş biçimlenir. Esnek düz tabanlık sıklıkla, çocuk beş veya daha fazla yaşa gelinceye kadar devam eder. Eğer esnek düz tabanlık, adölesan çağında da devam ederse, bütün ayak tabanı boyunca çocuğunuz ayak ağrısı çekebilir. Eğer çocuğunuzun düz tabanlığı ağrıya neden oluyorsa, doktorunuzu görün.

esnek-duz-taban-belirtileri

esnek-duz-taban-tedavisi

 

Esnek Düz Taban Tedavisi

Esnek düz tabanlık, sadece çocuğunuz semptomları yaşıyorsa tedavi gerektirir. Eğer çocuğunuzun aktiviteye bağlı ağrısı veya ayağında/ayak bileğinde veya bacağında yorgunluk varsa, doktor topuk bağını(medial longitudinal ark) kuvvetlendirmek için germe egzersizleri tavsiye edebilir. Eğer bu rahatsızlık devam ederse, doktorunuz ayakkabı desteği tavsiye edebilir. Bir çok vakalarda yumuşak-dayanıklı ve sert-kalıba dökülmüş kavis destekleri çocuğunuzun ayak ağrısını ve yorgunluğunu azaltabilir. Bu destekler çocukların ayakkabılarının ömrünü uzatır, aksi taktire ayakkabıları eğri büğrü bir şekil alır. Eğer çocuğunuzda düztabanlığa ilaveten gergin topuk bağı varsa doktor bazen fizik tedavi veya kalıplama önerebilir. 

Ameliyat: Çok nadir olarak inatçı bir ağrısı olan ergenlik çağındaki (adölesan çağı) çocuğa, ameliyat yardımcı olabilir. Çok az miktardaki düztabanlık, büyümeyle düzelme yerine, değişmeyen bir şekilde kalır. Bu vakaların daha fazla tıbbi değerlendirmeye ihtiyacı olabilir.

Etiketler:

94

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

eriskinlerde-ayakkabi-secimi

Erişkinlerde Ayakkabı Seçimi

USA istatistiklerinde her 6 kişiden birinin (43.1 milyon kişi), çoğunlukla ...
                                                                                                                                                           

flantar-sigiller

Flantar Siğiller

Plantar siğiller,sıklıkla ayağın ayak tabanı (plantar) kısmındaki derinin enfeksiyonudur.Ergenlik çağındaki ...
                                                                           

eriskin-duz-tabanligi

Erişkin Düz Tabanlığı

Erişkin düz tabanlığı alanında uzman ortopedi hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. ...