Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Esneklik Egzersizleri
esneklik-egzersizleri

Diz ve Baldır (Calf)

Sol ayağınızın üstünden sağ elinizle tutarak topuğunuzu nazikçe kalçanıza doğru çekerek 30 saniye tutunuz. Aynı işlemi diğer bacağınız için tekrarlayınız.

Bir duvarın önünde durarak kollarınızı duvara ve başınızı da ellerinize dayayınız. Bir bacağınızı dizden bükerek gövdenizin hemen önünde yerleştiriniz. Diğer bacağınızı düz olarak arkaya uzatınız. Kalçanızı öne hafifçe hareket ettirerek arkadaki bacağınızın düz durumunu koruyunuz. 30 saniye pozisyonunuzu koruduktan sonra sıçramadan diğer bacağınıza geçiniz.

Omuz

Ayakta veya oturuken parmaklarınızı birbirine geçiriniz. El içleri yukarıda kalacak biçimde kolunuzu hafif geriye ve mümkün olduğunca yukarı doğru iterek 15 saniye bekleyiniz. Kolunuz başınızın arkasında iken diğer taraf elinizle dirseği tutunuz. Nazik ve yavaş bir biçimde kolunuzu arkaya doğru çekiniz. 15 saniye bekleyiniz. Diğer kolunuzla aynı hareketi tekrarlayınız.

Bir dirseğinizi göğüs üzerinden diğer omuzunuza doğru nazikçe çekerek 10 saniye tutunuz. Aynı hareketi diğer kolunuzla tekrarlayınız.

Arka bacak (Hamstring)

Yere oturarak sol bacağınızı uzatın. Diğer ayağınızın tabanı uzattığınız bacağın hemen yanında olmalıdır. Öne doğru uzanarak ellerizle ayak ucunuza dokununuz. Bu sırada ayağınızı düz tutarken bilek ve parmaklar gevşek olmalıdır.Hareket 30 saniye sürmeli ve diğer bacakla tekrarlanmalıdır.

Etiketler:

67

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

60-yas-uzerinde-egzersiz

60 Yaş Üzerinde Egzersiz

Egzersiz kuvvetli bir kemik yapısının oluşmasını sağlar ve osteoporoz gelişimini ...
                                                                                                                                       

eriskinlerde-ayakkabi-secimi

Erişkinlerde Ayakkabı Seçimi

USA istatistiklerinde her 6 kişiden birinin (43.1 milyon kişi), çoğunlukla ...
                                                                                                                                                           

arka-adale-cekmesi

Arka Adale Çekmesi

Hamstring çekmesi kas liflerinin aşırı gerilmesi veya yırtılmasıdır. Bu çekme ...