Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

İçe Dönüklük
ice-donukluk

İçe Dönüklük Nedir?

İçe dönüklükİntoeing (bazı kesim güvercin parmak da der), ayakların düz ve karşıya doğru bakması gerekirken, içeri doğru dönmesi anlamına gelir. Bu durum, yaygın olarak farklı yaşlarda ve farklı nedenlerden ötürü çocuklarda bulunur. Bu deformite, çocuk büyüdükçe hemen hemen, tedavi edilmeden düzelir. Ekseriya, metatarsus adduktus (eğrilmiş ayak), tibia torsiyonu (İncik kemiğinin dönmesi) ve femoral anteversiyon (uyluk kemiğinin çevrilmesi) gibi üç önemli durumu kapsar.

Metatarsus adduktus; sık rastlanan, bir bulgu olup, çocuğunuzun ayaklarının parmaklarının dışında kalan orta kısmının içeri doğru dönmesidir. Bazı vakalar, orta derecede ve esnek olabilirken, diğerlerinde kolaylıkla görülebilir ve serttir. Şiddetli vakalarda bir parça golf sopası ayağa benzediği söylenebilir. 

Tibial torsiyon, Çocuğunuzun alt bacak kemiğinin (tibia), dönmesidir. Doğumdan önce bacaklar kapalı ve anne rahmine uygun bir pozisyondadır. İnternal tibial torsiyon doğumdan sonra bacakların dışa doğru dönmediği anlamına gelir. Ayaklar içe döner çünkü bacak kemiği (tibia) olması gereken noktaların üstündedir. Tibia, büyüyerek uzarken, kırılmanın dışa doğru büyümesi beklenir.

Femoral torsiyon, çocuğunuzun uyluk kemiğinin (femur) dönmesidir. Sıklıkla 5 veya 6 yaşlarında belirir.Uyluk kemiğinin en üst son kısmının, fazladan bir miktar kıvrılması vardır ve bu kıvrılma, kalça ekleminin, dışarı dönmesinden daha fazla, içeri doğru dönmesine izin verir. Bu koşullarda çocuklar yerde otururken bükülmüş dizleri ve ayakları arkada dışa doğru uzatmış olarak, W pozisyonunda otururlar. 

İçe Dönüklük Probleminde Risk Faktörleri

Bütün bu durumlar, aile ile ilgili veya sadece kendi başına olabilir. Sık olmayarak, bu bozukluklar, diğer ortopedik problemlerle birlikte olabilir. Önleme; çoğunlukla, mümkün değildir; çünkü bu durumlar, kontrol edilemeyen gelişimsel veya genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. 

İçe Dönüklük Probleminin Belirtileri

Şiddetli bir intoeing, küçük çocukların, özellikle uzun ve sarkık ayakkabı giyenlerinde, tökezlemeleri ve sendelemeleri sebebiyle ortaya çıkabilir. İntoeing, çoğunlukla ağrıya neden olmaz ve çocuğun yürümeyi öğrenme yollarını engellemez. Bu bozukluğun, erişkin çağında "wear and tear" artritleriyle (aşınma ve yırtılma artritleri) bağlantısı yoktur. Bazı çocuklarda, daha hızlı, sürat koşucusu olanlarda, bir parça artrite eğilimleri olabilir. Bu durum çok göze batan bir şekilde olabilir, öyle ki, sadece aile değil yabancılar bile, bu durum (çev.not:ayağın biçimsizliği) hakkında yorum yapabilirler. 

İçe Dönüklük Probleminde Tedavi Seçenekleri

Anne ve babalar veya aile fertleri, sıklıkla çocuktaki bu bozukluktan kaygılanırlar. Aileler, bu problemi olan çocuk veya küçük çocuğun, erişkinken de sürekli olarak bu deformitenin devam edeceğine inanabilirler. Aileler çocuğu bacaklarının veya ayaklarının biçiminin bu şekilde sabit kalıp kalmayacağını bir doktora sormalıdırlar. Büyük bir çoğunlukla, sekiz yaşın altındaki çocuklar; alçı, destek cihazı, cerrahi veya herhangi bir özel tedavi olmaksızın olmadan, düzelirler. 

Metatarsus adduktus, kendi kendine uzun bir zamanda, ilerler. Çoğunlukla ilk 4 ile 6 aylıktan sonra ayaktaki ilerlemeyi izlemek uygundur. Şiddetli deformitelerde veya rijit olan birinde, tedavi için alçı uygulamaları veya özel ayakkabılar kullanılabilir. Bu tedavi, altı ile dokuz aylık bebeklerde yüksek bir başarı oranına sahiptir. Cerrahi düzeltme nadiren gereklidir. 

Tibial Torsiyon, hemen hemen, tedavi olmadan ve çoğunlukla okul çağına gelmeden önce ilerler . Ateller, özel ayakkabılar ve egzersiz programları yardım etmez. Anlamlı yürüme problemlerine neden olan, ciddi bir dönme varsa, kemikleri yeniden kurma ameliyatı, çocuk en fazla sekiz ile on yaşındayken yapılmalıdır. 

Femoral Anteversiyonda artma pozisyonunun, hemen hemen, bütün çocuklarda, büyüdüklerinde, spontan olarak düzelmesi beklenir. Yapılan çalışmalarda, özel ayakkabıların, destek cihazlarının ve egzersizin yardımcı olmadığı tespit edilmiştir. Ameliyat, deformite, dokuz veya on yaşın üzerindeki çocukta ciddi bir hal alıncaya ve oldukça aşırı bir sendeleme ve kötü bir yürüyüş biçimi oluşuncaya kadar dikkate alınmaz. Ağrı, şişlik veya topallaması olan bir intoeing'li çocuk bir ortopedist tarafından değerlendirilmelidir. 

Ufuktaki Araştırma/Yenilikler Nelerdir?

Sürekli ve şiddetli intoeing'i olan daha büyük çocukta, CT gibi ilerlemiş görüntüleme teknikleri, femur ve tibiadaki anormal dönmenin miktarını tam doğru olarak ölçebilmeyi olası kılar.

Etiketler:

88

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ganglionlar-kistler

Ganglionlar (Kistler)

Aniden el bileğinizin üzerinde bir şişlik fark etmeniz çok hoş ...
                                                                                                                                                                               

rotator-cuff-manset-yirtiklari

Rotator Cuff (Manşet) Yırtıkları

Omuz anatomik olarak çok geniş hareket açıklığı, zayıf eklem teması, ...
                                                                                                                                                             

ayak-ve-on-ayak-kiriklari

Ayak ve Ön Ayak Kırıkları

Hemen hemen hareket ve desteği sağlayan vücut kemiklerinin dörtte biri ...