Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Kronik Anterior İnstabilite Ve İnterior Sıkışma (İmpingement) Sendromu
kronik-anterior-instabilite-ve-interior-sikisma-impingement-sendromu

Bu yapısal olarak omuz kapsülünün gevşek olduğu kişilerde görülebilen bir durumdur. Bazen bu yapısal durum AMBRI tipi omuz çıkıklarına neden olabilirse de (tekrarlayıcı omuz çıkıları na bakınız) bazen de herhangi bir omuz çıkığı olmuş ama tekrarlamamış kişilerde kronik anterior instabilite ve/veya interior sıkışma sendromu görülebilir.

Gerek yakınmaların karışık ve atipik olması, gerekse MR bulgularının bazen olmayışı omuzun en zor tanı konulan problemlerinden ikisi yapmaktadır.

Anterior instabilitede omuz kapsülünün gevşekliği baş üstü aktivitelerde, özellikle de spor sırasında yüklenme altında yapılıyorken omuz başının yuvadan öne doğru kayması sonrası bir yarı çıkık durumu oluşur ve omuz önündeki yapıların gerilmesi ile ağrı oluşur.

Interior Sıkışma Sendromunun Nedenleri 

İnterior sıkışma sendromunun nedeni de anterior instabilitedir. Özellikle fırlatma sporu yapanlarda daha sıktır. Burada omuz başı kolun yukarı dışa açılması sırasında öne kayarken başla yuva arasında infraspinatus adlı rotator kılıf tendonu sıkışır. Hareket sırasında daha çok omuz arkasında keskin bir ağrı ile karekterizedir.

instabiliteinterior-impingement

Tanı omuz ve spor yaralanmaları konusunda uzmanlaşmış ortopedistlerin hastayı dikkatli dinlemesi, muayenede korku- apprehensiyon testi ile instabilitenin tesbiti ile konur. İnterior sıkışma sendromunda ayrıca MR bulgusu da vardır.

Tedavi ye öncelikle fizik tedavi ile başlanılır. Fizik tedavi % 60 oranında başarılıdır. Fizik tedavide yapılan, omuz stabilizasyon egzersiz - çalışmaları ve proprioception (derin denge) çalışmalarıdır. (bakınız videolar).

Fizik tedavinin başarılı olmadığı durumlarda omuz artroskopisi ile kapsüler kaydırma operasyonu yapılır. Bollaşmış eklemin ön-alt bölümündeki kapsül daraltılır. Daraltma için bol kapsülün alt bölümünden başlanarak yukarı doğru dikişlerle bolluk yedirilir.

Kol 4 hafta askıda kalır. Askıda kaldığı sürece günde 4-5 kez verilen omuz sallama egzersizleri yapılır. Hasta 5. günden itibaren banyo yapılabilir. Kolun askıda kaldığı süre içinde askı çıkarılarak omuz sabit kalmak üzere yemek yenilinebilir, bilgisayar kullanılabilir ve yazı yazılabilir. 4-6 haftalar arası kısıtlı aktif harekatlere izin verilir, kolun omuz seviyesinin üzerine, yana- dışarı açılması dışındaki hareketlere izin verilir. Fizik tedaviye başlanılır. 6-10. haftalarda aktif hareketler çeşitliliği ve arttırılır. Fizik tedavide aktif hareketlere pasif hareketler eklenir. Bu süreçte hastalar günlük işlerinin büyük kısmını yapabilir, 10-12. haftalarda omuz hareketlerinden fırlatma hareketi dışındaki hareketlere izin verilir. 12-16. haftalarda tüm hareketlere izin verilmeye başlanır. 16. haftada spora izin verilir. Tenis, basketbol, voleybol, baseball gibi kolun başüstü pozisyonunda yoğun kullanıldığı sporlara 6. ay sonrasında izin verilir.

Etiketler:

74

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

slap-lezyonu-nedir

Slap Lezyonu Nedir?

SLAP superior labrum anterior to posterior un baş harfleridir. Biceps ...
                                                                                                                                                                           

omuz-cerrahisinde-artroskopi-yontemi

Omuz Cerrahisinde Artroskopi Yöntemi

Omuz rahatsızlıklarında bir tedavi yöntemi olan ve genel olarak cerrahi ...
                                                                                                                                                                 

impingement-sendromu

Impingement Sendromu

Omuz eklemleri; kalça ve diz eklemlerinden sonra en fazla deforme ...