Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Omuz Sıkışma Hastalığı
omuz-sikisma-hastaligi

Omuz sıkışma hastalığı rotator manşetin ve bursa denilen keseciğin omuz başı ile akromion denilen omuz çatısı arasında sıkışmasıdır. Orta yaşlardan itibaren görülen, sporcular, endüstri işçileri, ev bakım elemanlarında daha sık görülen bir sorundur. Anatomik yapı problemleri nedeniyle 20 li yaşlarda da görülebilir.

Omuz Sıkışma Hastalığı Nasıl Olur?

Omuz sıkışma hastalığı bir veya daha fazla problemin bir arada bulunması ile gelişir.

Bu Problemler;

  • Omuz başının üzerindeki çatının (akromion) ön kısmının aşırı kıvrık olması veya kireçlenme ile çıkıntıların oluşması sonrasında kolu yukarıya kaldırma ile bursa ve rotator kılıf tendonlarının arada sıkışması ile olabilir ve bursit, tendinit, ileri vakalarda yırtık gelişebilir.
  • Rotator manşet adale ve tendonlarının zorlama, darbe, egzersiz yapmamaya bağlı zayıflama nedeniyle omuzu kaldırma sırasındaki omuzu aşağı basma fonksiyonu azalır. Bu durumda şişme- ödem-iltahab gelişir ki tendinit denilir.
  • Vücud geliştirme sporcularında adale dengesizlikleri ve ani ve yüklenme ile başlanılan sportif aktiviteler.
  • Bursa denilen yağlayıcı keseceğin şişmesi (bursit) de bir nedendir.. Omuzun yüksek yüklenme altında hızla uzatılması sırasında sık olarak kesecik zedelenir ve şişer. Spor dışında boya, cam silme gibi aktivitelerde de olabilir. İleri yaşlarda veya romatizmal problemi olanlarda kendiliğinden de gelişebilir.
  • Tendonların üzerinde genellikle nedeni bilinmeksizin kireç depolanması ki kalsifik tendinit veya Dupley Hastalığı denir.
  • Köprücük kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklem kireçlenerek tendonların geçtiği boşluğu daraltır. Bu da sürtünme ile tendonlarda tendinit gelişir.

omuz-sikisma-sendromu  omuz-sikisma-hastaligi  impingement-syndrome

Omuz Sıkışma Hastalığı Belirtileri ve Bulguları

İlk belirtiler genellikle siliktir. Genellikle başlangıçta gece omuz ağrısı ile başlar. Kısa zamanda kolu geriye götürme (ceket giyme, iç çamaşırı giyme vb) sırasında problemi ve kolu baş seviyesi ve üzerine çıkarma ile ağrı başlar. Omuz hareket kısıtlılığı ve baş üzeri hareketlerde ileri ağrı daha sonra başlar.

Bursit ve Kalsifik tendinitte ise ani ve şiddetli omuz ağrısı, kolu ağrı nedeniyle hareket ettirememek ilk bulgular olabilir. Tendinitte ise bazı kesin pozisyonlarda keskin bir ağrı olur. Tekrarlayıcı tendinit atakları rotator manşet yırtığına neden olabilir.

Ağrı; Ön tarafta, Ön ve yandan kola yayılır, Gece artar

Hareket kısıtlılığı; Omuzu öne (Fleksiyon) ve yana (abduksiyon) kaldırma hareketlerinde üst açılarda kısıtlılık görülür. Kolu içe çevirme, sırta götürme, suyen açma-takma gibi hareketlerde kısıtlılık vardır, Rotator manşet denilen tendonların yırtıklarında kuvvetsizlikle birlikte görülür.

Omuz Sıkışma Hastalığı Tanısı

Ana tanı muayene ile konur. Direkt grafiler (AP, skapula Y, axiller) ve MR ile sıkışma nedeni, tendonların durumu netleşir ve tedavi planlanır.

 

 

Omuz Sıkışma Hastalığı Başlangıç Tedavisi

Bursitte tanıdan hemen sonra ilk olarak istirahat önerilir. Buz uygulaması, ödem giderici ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonları, fizik tedavi etkilidir. Bazen geçici olarak kol askısı kullanılması gerekebilir. Ağrı azalınca omuz güçlendirme egzersizlerine başlanmalıdır.

Tendinitte olayı ortaya çıkaran hareketlerden kaçınılmalı, sonra tedrici olarak germe ve güçlendirme ekzersizlerine başlanılmalıdır. Ekzersiz sonrasında soğuk uygulaması iyi sonuç verir. Daha ciddi vakalarda ilaç ve kortikosteroid enjeksiyonları yararlıdır. Fizik tedavi başlangıçta ana tedavi yöntemidir.

Omuz Sıkışma Hastalığı Lokal Steroid Enjeksiyonu

Omuza kortizon enjeksiyonu ilk 1-2 ağrıyı arttırabilirse de genellikle iyi sonuçlar vermektedir. Yine de bazı kurallara uyulmalıdır.

  • Genç-sporcularda kaçınılmalı
  • Rotator manşet tendonlarında yırtık olmamalıdır. Yırtık durumunda yapılırsa yırtığı büyütebilir. İleri yaşlarda ki hastalarda yırtık olmasına rağmen kortizon ağrıyı gidermek için yapılabilir.
  • Birlikte lokal anestezik ile yapılması hastanın fayda görüp görmeyeceğini hakkında bilgi verir.
  • Maksimum 2 enjeksiyon yapılmalıdır.

lokal-steroid-enjeksiyonu

Omuz Sıkışma Hastalığı Başlangıç Tedavisi İşe Yaramazsa?

Fizik tedavi, kortizon enjeksiyonları işe yaramadığında hayatı standartı düşüyorsa etkili diğer faktörler bir arada düşünülerek cerrahi tedavi önerilir. Akromionun kıvrık ucunun veya akromioklaviküler eklemin rotator kılıfa baskı yaptığı durumlarda oluşacak yırtıklardan korunmak için Omuz Artroskopisi ile yapılacak girişimler %98-99 oranında başarılı sonuçlar verir. (Bakınız Omuz Artroskopisi)

Omuz Sıkışma Hastalığı Muhtemel Bir Yaralanmadan Nasıl Korunulur?

İleri yüklenme yapılan sporcularda dikkatli olmalıdır. Özellikle vücut geliştirme sporu ile uğraşanların mutlaka barfiks, şınav, rotator kılıf kuvvetlendiren omuz egzersizlerini mutlaka programlarına eklemelidirler. Ağrı başladığı anda önlemler alınmalıdır. Omuzunuzu rahatsız hissederseniz tenis, basketbol, golf vb omuzu ilgilendiren sporlara devam etmeyin. Limitlerinizi zorladığınızda karşılaştığınız omuz ağrılarına ilgisiz kalmayın, dinlenin. Nüks ederse mutlaka ortopediste başvurun.

Omuz sıkışma sendromu hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Etiketler:

84

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

omuz-yirtigi

Omuz Yırtığı

Anatomik olarak oldukça karmaşık olan bu eklemde çeşitli problemler yaşanabilmektedir. ...
                                                                                                                               

omuz-protezleri

Omuz Protezleri

Omuz protezleri daha az sıklıkta yapılsa da diz ve kalça ...
                                                                                                                                                                                               

impingement-sendromu

Impingement Sendromu

Omuz eklemleri; kalça ve diz eklemlerinden sonra en fazla deforme ...