Slap Lezyonu Nedir

Slap Lezyonu Nedir?

SLAP lezyonu; tam adı ile superior labrum anterior olan omuz ekleminde görülen ciddi bir ortopedik problemdir. Tıp literatüründe Biceps olarak tanımlanan pazu kaslarının ilgili tendondan ayrılması olarak tanımlanmaktadır. 

Biceps humeru; kısa ve uzun olmak üzere iki başı bulunmakta ve uzun olan baş tondon dokusuna dönüşerek omuz eklemi içerisine girmektedir. Söz konusu uzun başın eklem içerisinde Y şeklindeki yapısı SLAP olarak adlandırılmaktadır. SLAP dokusunun deformasyona uğraması ya da yırtılması da SLAP lezyonu olarak tanımlanmaktadır. 

Tip I de hafif bir bozulma ve tırtıklanma vardır. Tip II ve IV te biceps tendonu yapışma yerinden ayrılmıştır. Tip III te biceps tendonu sabit kalırken üst kıkırdak halka yırtılır.

SLAP Lezyonu Neden Olur? 

SLAP lezyonu her yaştan insanda olabileceği gibi bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu riskler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Açık kol üzerine düşme
 • Ağır cisim taşıma
 • Köpek gezdirme sırasında büyük köpeklerin aniden tasmaya asılması

SLAP Lezyonu Belirtileri

SLAP lezyonu bulunan hastaların pek çoğu travmatik bir olay yaşadıklarını ifade etmektedir. Yaşanılan şikayetler ise; omuz ekleminin takılması, omuz ekleminden ses gelmesi, omuz ekleminin hareket sırasında takılması ve en önemli belirti olarak ön omuz ağrısıdır. 

Sporcularda da sık görülen SLAP lezyonu durumunda kolun baş üzerine getirildiğinde ağrı ve voleybolda smaç, teniste servis atamama gibi şikayetler söz konusu olmaktadır. SLAP lezyonu şikayetinin yalnızca oldukça küçük bölümü  tek başına SLAP lezyonu yaşanmaktadır. Çoğunlukla bu şikayete diğer omuz eklemi problemleri de eşlik etmektedir. Bu nedenle de SLAP lezyonu probleminin tanısı oldukça güç konulabilmektedir.

SLAP Lezyonu Tanısı

SLAP lezyonunun tanısı daha önce de belirtildiği gibi tanısı oldukça güç konulabilmektedir. Bazı hastalarda MR incelemesinde dahi teşhis konulamamaktadır. Kesin tanı ancak omuz artroskopisi sonrasında konulabilmektedir. 

SLAP Lezyonu Tedavisi 

SLAP lezyonu geçmeyen şiddetli ağrılar ile açığa çıkmaktadır. Bu nedenle ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvuran hastada fizik muayene, radyolojik görüntülemeler ya da artoskopik yöntemler ile tanı konulduktan sonra problemin derecesi ve hastada açığa çıkan şikayetlerin şiddetine bağlı olarak tedavi planlaması yapılmaktadır. Minimal lezyonların tedavisinde ağrı kesici ilaç uygulamaları ve fizik tedavi yöntemleri uygulanırken ileri derecede lezonlarda artroskopik cerrahi yöntemi eşliğinde debridman uygulamasına ya da cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. 

Fizik Tedavi

 • 1.öncelikle denenmeli
 • Ek patolojilere de konsantre olunmalı
 • Ağrı öncelik, geçtikten sonra biceps kuvvetlendirilmesine geçilmeli
 • Baş üzeri aktivitelere -sporcularda- yavaş yavaş geçilmeli.

Artroskopik Tedavi

Hafif yırtıklarda bozuk bölgelerin temizliği sonrası yeniden yapışır. Çok ileri yırtıklarda, yuva üzerinde yapışma yerinden kesilerek tendon daha aşağı tesbit edilir. Yırtıkların büyük kısmının ise labrum yırtıklarında olduğu gibi benzer teknikle dikilmeleri gerekir. Tendonun pozisyonu nedeniyle son derece zor ve teknik bir işlemdir.

Artroskopi Sonrası

 • 2-4 hafta kol askısı kullanılır.
 • Hemen pasif (hastanın adelelerini kullanmasına izin verilmeden) eklem hareketleri fizyoterapistler tarafından başlanır.
 • Hastanın katılımı ile kuvvetlendirme 4-12. haftalarda yapılır.
 • Full aktivite 12.haftadan sonra

SLAP lezyonuna karşı alınacak en büyük önlem omuz eklemini travmatik olaylardan, tekrarlayıcı ve ağır aktivitelerden korumaktır. Bu nedenle özellikle sporcuların çok daha profesyonel önlemler alması gerekmektedir.