Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Genel Ayak ve Ayak Bileği
genel-ayak-ve-ayak-bilegi

Genel ayak ve ayak bileği fizyolojik ve metabolik düzlemlerde değerlendirilmelidir. 2002 Senesinde, 12 milyondan daha fazla insan, ayak, ayak parmağı ve ayak bileği problemleri ile ilgili olarak doktora gitmiştir. Bunların 2.8 milyonu ayak bileği burkulması için, 1.2 milyonu ise ayak bileği kırılması içindir. Aşağıdakileri göz önünde bulundurun (dikkate alın)

 • Yürüme ayağınızın üzerine vücut ağırlığınızın 1.5 katı kadar ağırlık yükler.
 • Bacaklarınız her sene için 1000 mil (Çev. Not: 1 mil=1609 m.) yol kat eder.

Şok emiciler gibi, ayak yastıklayıcıları (taban destekleri), güçlü egzersizlerin bir saati sırasında bir milyon pounddan daha fazlaya mal olmaktadır. 

Ayak ve Ayak Bileği Nasıl Çalışmalı?

Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi'nin tespit ettiği bazı gerçekler şunlardır: Her ayakta 26 kemik vardır. Ayak bileği kemiği (talus) , iki bacak kemiği (tibia ve fibula) ayağı dengeleyen (stabilize eden) ve destekleyen üç grup ligament, ayak bileği eklemini oluştururlar. Kaslar ve tendonlar, ayağın ve ayak bileğinin hareket etmesini sağlarlar. 

Ayak ve Ayak Bileğinin En Çok ve Yaygın İncinmelerini Nelerdir?

 • Ayak bileği burkulmaları: Ayak bileği burkulmaları, sporlarda, çok fazla yaygın olarak görülen incinmelerdir. Çünkü, ayak bileğinin iç tarafı dış tarafından daha stabildir,ve bundan dolayı, ayak, muhtemelen düşmeden, saldırmadan veya atlamadan dolayı içeri döner (ayak bileği inversiyonu). Tendonların gerilmesi veya ligamentlerin yırtılması sonucunda; ayak bileği burkulması gerçekleşir. Ayak bileğinin dış tarafındaki ligament, incinmeye dayanıksızdır.
 • Aşil tendonunun incinmesi: En güçlü ve en geniş tendon olan aşil tendonu, topuk kemiğiyle, aşağı bacaktaki kaslara bağlanır. Baldır adalelerini kasan, basketbol, koşma ve yüksekten atlama gibi sporlar, bu tendonların aşırı gerilimine(aşil tendiniti) veya yırtılmalarına (rüptür) neden olurlar. Ayağa, ayak bileğine veya baldıra direkt vurmalar da, buna neden olabilirler.
 • Aşırı kullanım incinmeleri: Dinlenme olmadan yapılan, uzun mesafe koşuları gibi aşırı beden hareketleri, ayak ve ayak bileği üzerine tekrarlanan stresleri yerleştirir. Sonuç; gerilim kırıkları ve kas-tendon zorlamaları olabilir.
 • İncik kemiği ağrısı

İncik kemiğinin (tibianın) önündeki ağrının nedeni çoğunlukla gerilim kırığıdır ve shin splint olarak adlandırılır. Aşırı antrenman, yanlış atletik ayakkabı kullanma ve koşulan zeminde yumuşaktan serte doğru bir değişme, atletleri incinme riskine koyar. 

İnsanları Hangi Aktiviteler Ayak ve Ayak Bileği İncinmelerinden Şüpheli Kılabilir?

Ayak bileği burkulması riskiyle, kazara ayaklarının üzerine atlayarak düşen atletler,yoğun koşma, egzersiz veya ligamentleri üstesinden gelemeyecek kadar, incinmeye zorlamak. Yoğun koşmalar, egzersizler ve antrenmanlar, ligamentler üzerine aşırı baskı uygular ve incime oluşur. Temas etme ve tekmeleme sporları, ayak ve ayak bileğini direkt sürüklenmekten, ezilmekten ve yer değiştirmeden vs. korunmasız bırakır. Özellikle, yaygın sporlar olan, amerikan futbolunda, hokeyde ve futbolda, travma, bir eklemi yerinden çıkartabilir, bir kemiği kırabilir, ligamentleri gerebilir veya yırtabilir veya kas ve tendonlara zarar verebilir. 

Hangi Diğer Faktörler İnsanları Ayak ve Ayak Bileği İncinmelerinden Şüpheli Kılar?

Özel bir spor için, uygun olmayan ayakkabılar veya uygunsuz ayakkabı giyimi, ayaklarınızı tahrip edebilir. İdmanlarda hata, tepelere koşma, veya yamru yumru yollarda koşmalar sizi ciddi ayak burkulmalarına ve zorlamalara hazırlar. Eğer yeni bir spora iyi koşullarda başlamazsanız risk altındasınız demektir. 

Ayak ve Ayak Bileği İncinmeniz Nasıl Tedavi Edilir?

Pek çok burkulma ve zorlama, başlangıçta, istirahat, kompresyon ve ayağı yükseltme ile tedavi edilebilir. Orta derecede veya şiddetli burkulmalarda ve zedelenmelerde, sıklıkla atel veya alçı ile immobilize edilir. Şiddetli kırıklar, sıklıkla cerrahi onarımı gerektirir. 

Hiç kimse şu incinmelerden korunamaz, fakat Amerikan ortopedik Cerrahlar Akademisi incinme risklerinizi azaltmaya yardım eden aşağıdaki riskleri tespit etmişlerdir:

 • Herhangi bir spor etkinliğine başlamadan önce, ısınma için pratik yapın.
 • Kas gücünüzü yapılandırmak için, koşullandırılmış bir programa katılın.
 • Günlük germe egzersizleri yapın.
 • Vücudunuzu dinleyin: Eğer ayağınızda veya ayak bileğinizde ağrı yaşadıysanız asla koşmayın.
 • Spor yaparken koruyucu ekipman giyin.
 • Topuğu eskimiş ve topuğunuzun üzerine bastığınız atletik ayakkabılarınızı değiştirin
 • Size düzgün uyan atletik ayakkabılar, elbiseler ve sıradan, basit ayakkabılar giyin.
Etiketler:

72

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

posterior-tibial-tendon-disfonksiyonu

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu

Tendonlar, kemiklere kaslarla bağlanırlar ve bir yandan bir yana sizin ...
                                                                                                                                                                       

ayak-basparmak-cikintisi

Ayak Başparmak Çıkıntısı

Ayak başparmağınızın başladığı yerde (tarak kemiği ile parmağın başlağı eklemde) ...
                                                                                                                         

ortopedik-tumor-nedir

Ortopedik Tümör Nedir

Vücuttaki organlar ve dokular hücre adı verilen yapı taşlarından oluşmuştur. ...