Kalça Protezi

kalça protezi

Kalça Protezi

Kalça eklemi insan vücudundaki en güçlü ve en büyük eklemdir. Bu özelliğinin yanı sıra vğcut ağrılığının büyük bir bölümünü taşıması nedeni ile ve insana hareket kabiliyeti (oturma, yürüme, kalkma, eğilme) kazandırması nedeni ile de büyük önem taşımaktadır. Kalça eklemi çeşitli nedenler ile birtakım sorunlara yaşanabilmektedir ve bu sorunların tedavisinde son dönemlerde kalça protezi uygulamasına başvurulabilmektedir. 

Kalça Eklemi 

Kalça eklemi bacak kemikleri olan uyluk kemiklerinin üst kısımlarının halk arasında leğen kemiği olarak adlandırılan pelvise bağlandığı kısımlardır. 

Kalça Eklemi Hastalıklarına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Kalça eklemi hastalıkları; ağrı hissinin yanı sıra önemli derecede hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Bu probleme neden olan faktörler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 •  İleri yaş
 •  Genetik faktörler
 •  Hareketsizlik
 •  Kemik ve kas sağlığının yetersiz olması
 • Kaza, düşme, çarpma gibi travmatik olaylar 

Kalça eklem hastalıklarının açığa çıkardığı şikayetlerin giderilmesinde ilaçla tedavi, fizik tedavi ya da cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin fayda sağlamaması durumunda kalça protezi ameliyatına başvurulmaktadır. 

Kalça Protezi Nedir? 

Kalça protezi; kalça ekleminde oluşan problemlerin tedavisinde uygulanan cerrahi bir uygulamadır. Kişiye özel hazırlanan protezin kalça eklemi içerisinde uygun alana yerleştirilmesi disiplinine dayanmaktadır. Bu uygulama öncesi ve sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. 

Kalça protezi ameliyatına ihtiyaç duyulan durumlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 •  Kalça ağrısı hastanın tüm yaşamını engelleyiyorsa
 •  İstirahat sırasında da kalça ağrısı hissediliyorsa
 •  Kullanılan ilaçlar kalça ağrısını dindirmiyorsa
 •  Kalçada hissedilen sertlik oturup kalkmaya ya da yürümeye engel oluyorsa.

Kalça Protezi Ameliyatı

Genel anestezi altında uygulanan kalça protezi ameliyatı yaklaşık 1 ila 2 saat sürmektedir. Ameliyat açık cerrahi yöntemi ile uygulanmaktadır. Hastanın ameliyat sonrasında kendini toparlayıncaya kadar hastanede yatması gerekebilmektedir.

Bununla birlikte ameliyat sonrasında hasta en kısa sürede ayağa kalıdırılarak yürümesi sağlanmaktadır. Bunun nedeni yerleştirilen protezin çok daha hızlı bir şekilde çevre dokular ile kaynaması ve hareketsizlik sebebi ile damarlarda pıhtı oluşumunun engellenmesidir. 

Kalça Protezi Ameliyatı Öncesi

Kalça protezi ameliyatı öncesinde kalça ekleminde yaşanan problemin kesin tanısının konulması gerekmektedir. Bu süreçte fizik muayene ve manyetik rezonans, tomografi, ultrason, röntgen gibi çeşitli radyolojik görüntülemelerden faydalanılmaktadır. Kesin tanı süreci sonrasında ameliyat planlamasına karar verilmektedir. Bu süreçte hastanın genel sağlık durumunun ve kullandığı ilaçların nitelikli bir şekilde değerlendirilmesi gerekemektedir. 

Kalça protezi ameliyatı öncesinde hastanın şeker hastalığı ya da iltihabik bir hastalığı olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bununla birlikte vücutta herhangi bir iltihabik durumun söz konusu olması durumunda öncelikle bu problemin tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ağız ve diş kontrollerinin ameliyat öncesinde mutlaka uygulanması gerekmektedir. 

Kalça protezi ameliyatı öncesinde ideal kilonun üzerinde olan hastaların kilo vermesi beklenmektedir. Bununla birlikte kan sulandırıcı ilaç kullanılıyorsa mutlaka doktora bu durum bildirilmelidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça protezi ameliyatın sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır; 

 • Erken evre iyileşme sürecinde refakatçiye ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Ağrı kontrolünün sağlanması için doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. 
 • Evde herhangi bir kaza yaşanmaması için yeniden düzenleme yapılması gerekebilmektedir.
 • Hastanın yüksek ve sert koltuklarda oturması gerekemektedir.
 • Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. 

Kalça protezi yaklaşık 20 yıl kullanılabilmektedir. Bu nedenle günümüzde genellikle 60 yaş üstü hastalarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte doğumsal kalça çıkıklığı ya da travmatik olaylar sebebi ile kalça eklemini oluşturan kemiklerin kırılması sonucunda da da kalça protezi ameliyatına başvurulabilmektedir.