Omuz Artroskopisi

Omuz Artroskopisi

Omuz artroskopisi omuz eklem hastalıklarının tanı ve tedavisinde çok sık başvurulan uygulamalardan biridir. Omuz eklemi günlük yaşamda en hareketli eklemlerden biridir. Bu nedenle de bu eklemde birçok problem yaşanabilmektedir. Köprücük kemiği ile gövdeye, kol kemiği ile kollara bağlanan omuz ekleminde hareket açıklığı diğer eklemlere göre oldukça geniştir. Omuz ekleminde yaşanan ortopedik problemlerin gerek tanısında gerekse de tedavisinde omuz artroskopisine başvurulmaktadır.

Omuz Artroskopisi Nedir?

Omuz artroskopisi genel anlamda omuz eklem içerisinin görüntülenmesi olarak tanımlanmaktadır. Omuz ekleminin fonksiyonel açıdan kusursuz bir şekilde var olmayı sürdürülebilmesi için; kemik dokularının, kas dokularının, tendonların ve bağ dokularının sağlıklı olması gerekemektedir. Ancak gerek ileri yaş gerekse de zorlama ya da travmalar nedeni ile bu dokularda çeşitli problemler açığa çıkabilmekte ve hastanın günlük yaşamını önemli derecede etkileyebilmektedir. 

Omuz artroskopisi; omuz eklemi hastalıklarının hem tedavisinde hem de tanı sürecinde sık başvurulan minimal bir cerrahi yöntemdir. 

Omuz Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Omuz artroskpisi; omuz eklemi çevresinde küçük kesiler açılarak eklemi oluşturan dokulara ulaşılması işlemidir. Uygulama sırasında artroskop adı verilen özel olarak tasarlanmış ince ve ışıklı bir cihaz kullanılmaktadır. Ucunda kamera bulunan artrsokop eklem içerisinde çektiği görüntüleri ekrana aktarmakta ve omuz ekleminde bulunan problemlerin tanısı nitelikli bir şekilde yapılabilmektedir. 

Omuz ekleminde kesi açılması birçok hastayı kokurtmaktadır. Ancak bu kesilerin oldukça küçük olduklarını ve iyileşme süreçlerinin oldukça kısa olduğunu hatırlatmak gerekmektedir. 

Komplikasyonlar Nelerdir?

Omzu artrsokopisinin alanında tecrübeli ortopedi cerrahları tarafından uygulanması gerekmektedir. Aksi halde yaşanabilecek riskler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Enfeksiyon
  •  Sinir ya da damar hasarı
  •  Anormal kanama ve pıhtı
  •  Omuzda kronik ağrı 
  •  Omuz ekleminin hareket ettirilememesi 

Yukarıdaki risk faktörlerinin önüne geçilmesinde doktor seçiminin yanı sıra doktor önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulması oldukça önemlidir.

Omuz Artroskopisi ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Omuz artroskopisinin hem tanı hem de tedavi yöntemi olarak uygulandığını daha önce de belirtmiştir. Artroskopik cerrahi olarak da tanımlanan bu uygulama ile birçok omuz eklem hastalığı tedavi edilebilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

Omuz Sıkışmasında Artroskopik Cerrahi

Omuz sıkışması problemi eklem içerisinde bulunan Bursa bölümünün hasar görmesi sonucunda açığa çıkmaktadır. Omuz ekleminde yoğun ağrı hissine ve hareket kaybına yol açan omuz sıkışmasında Bursa dokusu artroskopik yöntemler sayesinde traşlanacak eklem içerisindeki sıkışma probleminin giderilmesi sağlanmaktadır. 

Rotator Manşet Yırtığında Artroskopik Cerrahi

Omuz ekleminde önemli bir rol oynayan rotatır manşet genellikle ani hareketler sırasında ya da aşırı kullanma sonucunda deforme olmakta ve yırtılmaktadır. Bu problem cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmekte ve yırtık olan bölgenin alınarak eklemin kol kemiğine tekrar bağlanması işlemi sırasında artroskopik yöntemlerden faydalanılabilmektedir. 

Kapsül Esnemesi Probleminde Artroskopik Cerrahi

Eklemin kontrollü bir şekilde hareket etmesini sağlayan kapsül esnediğinde ve gevşediğinde omuz ekleminde oldukça ciddi problemler açığa çıkabilmektedir. Artroskopik yöntem yardımı ile gevşemiş olan kapsül içe katlanarak dikiş ile tutturuluarak omuz ekleminin sağlığı korunmaktadır. 


Hızlı Ulaşın!


Adres : Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul
E-posta : info@denizalgun.com
Gsm : 0 549 678 67 33
Telefon : 0212 241 25 25

Omuz artroskopisi omuz eklem hastalıklarında hem tanı hem de tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilmektedir;    ...

Devamını Oku