İletişim

  • Adres

    Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul Posta Kodu:34394

  • Telefon

    0212 241 25 25

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Omuz çıkığı olduğunda hemen herkes omuzunun çıktığını anlar. İlgili kolu hareket ettirememe, omuz bölgesinde aşırı ağrı tipiktir. Sonrasında ödem ve morluk, kolda uyuşma ve karıncalanma hissi olabilir. Omuz çıkığı problemi yaşayan kişilerin acil olarak doktora başvurması gerekmektedir. İlk çıkıklar genellikle ciddi bir travma ile olur. Daha az görülen bir tipinde basit zorlamalarla ilk çıkık olabilir.

Omuz çıkığı problemi yaşayan kişilerde öncelikle kesin tanı konulması gerekmektedir. Radyolojik görüntüleme sistemleri ile omuz çıkığı teşhis edilen hastalarda eklem dikkatli bir şekilde yerine oturtulmaktadır. Belli manevralar ile omuz yerine kolayca oturabileceği gibi, çok zor da olabilir. Özellikle ilk çıkıklarda, kaslı kişilerde ve işlem sırasında kendini gevşetemeyen kişilerde 1-2 denemede olmuyorsa aşırı zorlamamak gerekir. Kolay biçimde oturmayan durumlarda kısa süreli anestezi uygulaması hem hastanın ağrı duymasını engeller hem de gereksiz zorlama sonucu oluşabilecek ek hasarlara engel de olur. Ancak bazı kişilerde omuz çıkması ile birlikte kemiklerde kırıklar yaşanabilmekte ve kırığın yerine oturtulması için cerrahi işlem gerekebilmektedir. Bu durumda tedavi dikkatle planlanmalıdır.

10 günü geçmiş çıkıklarda yerine oturtmak zorlaşmakta ve cerrahi seçenek artmaktadır.

Omuz çıkığı sonrasında hastanın kolunun birkaç gün askıda kalması gerekmektedir. Aynı zamanda ağrı şikayetlerinin kontrol altına alınması amacı ile ağrı kesici ilaç kullanımı önerilmektedir. Omuz çıkığı yaşayan bazı hastalarda ise tedavi sürecine fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları da gerekebilmektedir.

Omuz çıkığının yerine yerleştirilmesi sonrasında tamamen iyileşme süresi yaklaşık 6-8 hafta sürmektedir. Fizik tedavi ile bu süreç hem kısalır, hem de erken performans artar. Bu süreçte ilgili kolun çok zorlanmaması, aktif spor yapılmaması ve doktorun önerdiği egzersizlerin yapılması önerilmektedir.

Omuz çıkıkları vücutta en çok tekrarlayan çıkıklardır. Tekrarlamasının ilk çıkıktaki tedaviyle hiçbir bağlantısı yoktur. Hatta omuzu gövdeye tesbit adale yapısını zayıflattığı için hem erken çıkık daha sıktır, hem de omuz hareketleri kısıtlandığı için normal hayata dönüş uzamaktadır.

İlk çıkık ne kadar erken yaşta olursa tekrarlama oranı o kadar fazladır. İlk çıkık 18 yaşında olduğunda %80 tekrarlama riski varken, 40 yaşında bu oran %20 lere düşmektedir. Tekrarlayan çıkıklarda ilk tedavi ilk çıkık gibidir. Bazen çok tekrarlamış çıkıklarda hastalar çıkıklarını kendileri yerine oturtabilirler.

Bazen de ilk çıkık sonrası omuz tam çıkmasa da çıkıyor hissi olabilir. Buna “instabilite” denir ve tekrarlayıcı çıkık gibi davranılır.

Omuz çıkığı ameliyatı günümüzde omuz artroskopisi ile güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. %98 başarılı bir ameliyattır. Ameliyat sonrası hemen bilgisayar kullanılabilir, yemek yenebilir ve diş fırçalanabilir. Güvenli ortamlarda kol askısına da gerek yoktur. Ancak 6 hafta belli hareketler yasaktır ve gece uyurken, güvenli olmayan ortamlarda kol askısı kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastanın durumuna göre 3-6 haftalarda başlanarak 6-12 hafta fizyoterapi gerekmektedir.