İletişim

  • Adres

    Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul Posta Kodu:34394

  • Telefon

    0212 241 25 25

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Kalça Protezi S.S.S Sorularına ulaşmak için tıklayınız.

Kalça protezi ameliyatı sonrasında hastalar kısa sürede ayağa kaldırılmalıdır. Bunun nedeni uygulanan protezin kemik doku ile kolayca kaynaması ve vücudun ödem tutmasını engellemektir. Kalça protezi ameliyatı sonrasında  hastanın kontrollü bir şekilde hareket etmesi kilo kontrolü açısından da büyük önem taşımaktadır. 

 

Kalça protezi ameliyatı sonrasında protezin kemik doku ile kaynamaması nadir olsa da görülebilmektedir. Bu durumda hastanın ikinci bir ameliyat ile protezin çıkarılması işlemi uygulanmaktadır. 

Kalça protezi günümüzde genellikle 65 yaş üstü hastalarda uygulanmaktadır. Bunun sebebi protezin ömrünün 20 ila 25 yıl olmasıdır. Bu süreç sonrasında protezin değiştirilmesi amacı ile bir ameliyata daha ihtiyaç duyulmaktadır. İleri yaşta uygulanması gerekliliğinin yanı sıra genç yaştaki hastalarda da özellikle kalça çıkığı durumlarında kalça protezi ameliyatına başvurulabilmektedir. 

Kalça eklemi bacak kemikleri olan uyluk kemiklerinin üst kısımlarının halk arasında leğen kemiği olarak adlandırılan pelvise bağlandığı kısımlardır. 

Kalça protezi hastaya ve hastanın kalça eklemi problemine yönelik seçilmektedir. Şekil itibari ile total kalça protezi, çimentolu kalça protezi ya da çimentosuz kalça protezi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda protezin oluşturulduğu madde de değişkenlik gösterebilmektedir. Hangi çeşit kalça protezi uygulanması gerektiğine ayrıntılı muayene ve tetkik süreci sonrasında karar verilmektedir. 

Kalça eklemi hastalıkları; ağrı hissinin yanı sıra önemli derecede hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Bu probleme neden olan faktörler ise aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

İleri yaş Genetik faktörler Hareketsizlik Kemik ve kas sağlığının yetersiz olması Kaza, düşme, çarpma gibi travmatik olaylar 

Kalça eklem hastalıklarının açığa çıkardığı şikayetlerin giderilmesinde ilaçla tedavi, fizik tedavi ya da cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin fayda sağlamaması durumunda kalça protezi ameliyatına başvurulmaktadır. 

Kalça eklem hastalıklarının açığa çıkardığı en büyük şikayet ağrıdır. Kalça ekleminde oluşan deformasyon sonucunda gerek herhangi bir fiziksel aktivite sırasında (bu aktiviteler içerisinde oturma kalkma ve eğilme de bulunmaktadır) gerekse de istirahat sırasında ağrı hissi duyulabilmektedir. Uzun süre kalça ağrısı yaşayan hastaların mutlaka alanında tecrübeli bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurması önerilmektedir. 

Kalça ağrısı şikayeti ile doktora başvuran hastalar; her sağlık probleminde olduğu gibi ayrıntılı bir tanı süreci yaşamaktadır. Genel saplık durumunun değerlendirilmesinin yanı sıra fizik muayene ve radyolojik götüntülemeler sonucunda kesin teşhis konulabilmektedir. Ancak son yıllarda çok da hızlı ve güvenilir bir uygulama olan kalça artroskopisi; gerek tanı gerekse de tedavi yöntemi olarak sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. 

Kalça eklemi insan vücudundaki en büyük eklem olmakla birlikte aynı zamanda eklemde yaşanılan problemler hastada günlük yaşam alışkanlıklarını sekteye uğratabilecek ciddi hastalıklardır.

Başlıca kalça eklemi problemleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

Kalça çıkığı (doğumsal)Kalça kireçlenmesiKalça kemiğinde kırıklar Bursit Sinir sıkışması Kalçada kist oluşumu

Yukarıda sıralanan kalça eklem problemleri özellikle ileri yaşlarda açığa çıkan hastalıklardır. Yaşlılığın, genetik aktarımın ve travmatik olayların neden olabildiği kalça eklemi hastalıklarında enfeksiyona bağlı nedenler de risk faktörü oluşturabilmektedir. 

Kalça protezinin ömrünü uzatmak için;

Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Vücut tüm enfeksiyonlara karşı maksimum derecede korunmalıdır. Egzersiz programları aksatılmamalıdır. Kas ve kemik doku güçlü tutulmalıdır. İdeal kilo korunmalıdır. 

Kalça protezi ameliyatı sonrasında hastanın çok kısa süre içerisinde ayağa kaldırılması hedeflenmektedir. Bunun nedeni hem pıhtı oluşumunun önüne geçebilmek hem de uygulanan protezin kemik doku ile kısa süre içerisinde kaynamasını sağlamaktır. Hastaların ameliyat sonrasında hızlı bir şekilde iyileşmeleri için ideal kilolarını korumaları önemlidir.

Kalça protezi ameliyatı sonrasında uygulanacak sportif faaliyetler yaşa göre değişmektedir. Genç yaştaki hastalar tenis, kayak vb sporlar yapılabilmektedir. Yürüyüş, hafif koşu ve bisiklet kullanımı uygulanabilmektedir.  Önemli olan zıplamayı gerektiren aktivitelerin gerçekleştirilmemektedir.