Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Kalça ve Diz Protezi Cerrahisi
kalca-ve-diz-protezi-cerrahisi

Artroplasti, total eklem replasman cerrahisinin tıbbi terimidir. Genellikle insanlar, osteoartrit ile ilişkili ağrı, hareketsizlik ve sertlik çok etkili olduğunda, yürüyemedikleri, spor yapamayacakları, merdiven çıkamayacakları veya verimli ve konforlu bir şekilde çalışamayacakları zaman kalça veya diz protezi ameliyatına karar verirler. Çoğu zaman, daha az invaziv tedaviler, bu dejeneratif durumla ortak olan deformiteyi, kemik sürtünmesini gidermez. Diğer bireyler travmatik bir yaralanma yaşayabilir veya yalnızca eklem replasmanı ile tedavi edilebilecek doğuştan bir soruna sahip olabilir. Her durumda kalça ve diz protezi cerrahisi hastaların hedeflerine ulaşmasını ve hayatlarını daha rahat bir biçimde idame ettirmelerine yardımcı olur.

 

 

Kalça Protezi Nedir?

Total kalça artroplastisi ya da kalça protezi ameliyatı günümüzde uygulanan en başarılı ortopedik işlemlerden biridir. Çeşitli koşullar nedeniyle kalça ağrısı olan hastalarda kalça protezi ağrıyı hafifletebilir, işlevi geri kazandırabilir ve yaşam kalitesini iyileştirebilir. Vücudunuzun en önemli iki eklemi olan kalçalar, ağırlığınızı taşır ve koşmanıza, yürümenize ve zıplamanıza izin verir. Ancak kalıcı kalça ağrısı günlük aktivitelerden zevk almanızı engelliyorsa, kalça protezi ameliyatı sizin için en doğru seçenek olabilir.

Kalça protezi ameliyatı sırasında ortopedi cerrahı yıpranmış ekleminizi metal, plastik, seramik veya bu malzemelerin bir kombinasyonundan yapılmış yepyeni bir yapay eklem ile değiştirir. Hastalar, hasarın derecesine bağlı olarak kısmi veya tam kalça protezi ameliyatı için hazırlanabilirler. Uyluk kemiğinin başının yerini alan ve yuvayı yeniden kaplayan kalça protezi, artritik rahatsızlığı olan kişiler için genellikle altın standart olarak kabul edilir. Altta yatan artritik rahatsızlığı olmayan kişiler için sadece uyluk kemiğinin başının değiştirildiği kısmi kalça protezleri düşünülebilir.

kalca-protezi

kalca-artroskopisi

Diz Protezi Nedir?

Kronik diz ağrısı hissettiğinizde merdiven çıkmak, yürümek ve hatta oturmak gibi günlük aktiviteler rahatsız edici olabilir. Diz protezi ameliyatı ise ağrıyı dindirmenize ve tekrar harekete geçmenize yardımcı olacak doğru yöntem olacaktır. Herkesin farklı ağrı düzeyi toleransları olduğunu ve dizlerimiz karmaşık eklemler olduğu için iki vakanın aynı olmadığını belirtmek önemlidir. Dizler, kalça eklemlerinden sonra vücuttaki en büyük ikinci eklemdir. Bu nedenle diz protezi, bağların dengelenmesi, diz ekleminin kemiklerinin kesilmesi ve diz ekleminin parçalarının yapay parçalarla değiştirilmesini içeren karmaşık bir ameliyattır.

Artroplasti olarak da bilinen diz protezi ameliyatı, ağrıyı hafifletmeye ve hareketi iyileştirmeye yardımcı olabilecek yaygın bir kemik rekonstrüksiyon ameliyatıdır. Ameliyat sırasında, cerrahları dizin hasarlı kısmını keser ve yerine metal veya plastikten yapılmış yapay bir eklem koyarak bunu uyluk kemiğine, kaval kemiğine ve diz kapağına bağlar.

Robotik Diz Protez Ameliyatı Nedir?

Bilgisayar destekli robotik diz protez ameliyatında, bir robot dizin yalnızca artritik kısmını hassas bir şekilde incelemek ve yeniden yüzeye çıkarmak için cerrahın gözlerinin ve ellerinin bir uzantısı olarak hareket eder. Bu teknik, cerraha bir milimetrenin kesirleri içinde doğruluk sağlamak için 3D bilgisayar haritasını kullanır. 3D görüntü, cerrahın ameliyatı gerçekleştirmeden önce hastanın diz anatomisine dayalı bir plan oluşturmasını sağlayarak daha iyi hizalanmış bir diz replasmanı sağlar. İşlem boyunca cerrahınıza robotik sistemden gerçek zamanlı veriler sağlanır. İmplant yerleştirilir, eklem düzgün bir şekilde dengelenir ve gerektiğinde cerrahınız ek ayarlamalar yapabilir. Robot, diz implantlarının yerleştirilmesinde cerrahınıza rehberlik edecek ek bir araçtır. Deneyimli cerrahınızın becerilerinin yerini almaz. Yüksek hacimli ameliyatları iyi sonuçlarla tamamlamış bir ortopedi cerrahı seçmek hala önemlidir.

diz-protezi

diz-protezi-cesitleri

Ankara Ortopedi Protez Uzmanı

Gelişmiş altyapımız, uzman doktorlarımız ve kadromuzla Ankara ortopedi protez uzmanı arayan tüm hastalarımıza eşsiz bir tedavi sunmaktayız.

 

 

Etiketler:

8

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cocuklarda-ayakkabi-secimi

Çocuklarda Ayakkabı Seçimi

Çocukların çoğunluğu ilk yaş günlerine yakın tarihlerde yürümeye başlarlar. Bununla ...
                                                                                                                           

flantar-sigiller

Flantar Siğiller

Plantar siğiller,sıklıkla ayağın ayak tabanı (plantar) kısmındaki derinin enfeksiyonudur.Ergenlik çağındaki ...
                                                                           

ortopedide-gen-tedavisi

Ortopedide Gen Tedavisi

Gen tedavisi denince hemen akla vücudun tüm genlerinin değiştirilmesi gelmektedir. ...