Dr. Deniz Algün Ortopedik Bilgi

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır

Menisküs Onarımı
meniskus-onarimi

Menüsküs onarımı; menüsküs deformasyonlarında uygulanan tedavi yöntemidir. Her insanın günlük olarak gerçekleştirdiği yürüme işlemi sırasında, vücuttaki hareket sistematiği diz eklemindeki menisküs dokuları tarafından kontrol edilmekte ve yönetilmektedir. Bu bakımdan, her insanın en temel hareket aktivitesini kısıtlayan ve olumsuz etkileyen menisküslerin onarımı hakkında bilgi sahibi olabilmek için, öncelikle menisküsün ne olduğuna ve beraberinde meydana gelebilecek fonksiyonel değişimlere değinmek faydalı olacaktır.

Menisküs Nedir?

Menisküs, diz eklem sistemi içinde yer alan ve bütün diz hareketlerinin kontrolünü sağlayan fibrotik doku yapısıdır. Kaval kemiği platoları üzerinde bulunan menisküs, iç ve dış olmak üzere iki tane yarım ay şeklinde kısımdan oluşan kıkırdak dokuya verilen isimdir. Menisküs, bütün diz hareketi sistematiğini yönetmektedir.

Diz eklemi; uyluk kemiği, kaval kemiği ve diz kapağı olmak üzere 3 temel yapıdan meydana gelmektedir. Menisküs, bu yapıların tam ortasında denge oluşturmakta ve here bir yapının hareket fonksiyonunu kontrol etmektedir. Diz eklemi hareketleri esnasında, kaval kemiğinin üst uç kısmında yer alan menüsküs, uyluk kemiğiyle kaval kemiği arasında kıkırdak bir bariyer görevi görmektedir. Böylece, vücutta meydana gelen diz hareketleri sırasında uyluk ve kaval kemiğinin birbiriyle sürtünerek aşınması önlenmiş ve sağlıklı bir hareket sistemi gerçekleştirilmiş olur.

Menisküs Nasıl Anlaşılır?

meniskus-nasil-anlasilir

Her yaş grubunda karşımıza çıkabilecek olan ve en sık rastlanan diz yaralanmaları olarak bilinen menisküs zedelenmeleri, ani yapılan hareketler ya da diz bölgesine fazla yüklenilmesi durumlarında sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Bu bakımdan meydana gelen menisküs zedelenmelerinin belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Diz bölgesinde şişme meydana gelmesi
 • Dizin hareket ettirilmesinde zorluk yaşanması (dizi germede veya bükmede güçlük)
 • Diz bölgesinde hissedilen kilitlenme hissi
 • Diz bölgesinde şişmenin meydana geldiği yerde şiddetli ağrı bulunması

Menisküs yırtılmalarında hasta şikayetlerinde genel olarak, diz hareketi sırasında diz eklemi ve çevresinde takılma yaşanması ve bu takılmaya bağlı olarak ses duyulması şeklindedir.

Bu takılma, patlama ya da kayma hissi, uyluk ve kaval kemiği arasındaki kıkırdağın gevşediğine işaret etmektedir.

Yırtığınız Menisküs Onarımına Uygun mu?

Menisküs onarımı, menisküsün kıkırdak yapısında meydana gelen yırtılmanın dikilmesi yoluyla gerçekleştirilen yöntemlerdir. Menisküs onarım yönteminin uygulanabilmesi için, menisküslerde meydana gelen yırtılmaların onarıma uygun nitelikte olması gerekmektedir.

Bu bakımdan onarıma uygun menisküs yırtıklarının nitelikleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 1cm’den büyük ve 4 cm’den küçük yırtıklar
 • Kırmızı-kırmızı zon yırtıkları
 • Vertikal yırtıklar
 • 40 yaş altı aktif ve sporla uğraşan hastalarda meydana gelen menisküs yaralanmaları
 • Normal mekanik aks durumları
 • Menisküs dokularda meydana gelen akut yırtıklar
 • Beraberinde ön çapraz bağ onarımı gerçekleştirilen hastalar
 • Menisküs kök yırtıkları

Menisküs Onarımı Nasıl Yapılır?

Menisküsler, damarlanma özelliği taşımaları dolayısıyla kendi kendilerine iyileşme göstermeleri çok zor olan dokulardır.

Diz ekleminin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmeye devam edebilmesi için menisküs yırtıklarında ilk tercih edilen yöntem onarım olmaktadır. Bu bakımdan, hareket kısıtlılığı ve şiddetli ağrı durumları söz konusu olduğunda genellikle artoskopik ameliyat gerçekleştirilmektedir. Artoskopik ameliyatlarda temel olarak iki yöntem uygulanmaktadır.

Menisektomi ve menisküs onarımı adını alan bu iki yöntemden, menisküs onarımı, uzun süreçte diz ekleminin sağlıklı şekilde fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi açısından daha çok tercih edilmektedir.

Menisküs Onarımında Hangi Yöntemler Uygulanır?

Menisküs onarımlarında uygulanan artoskopik yöntemler şunlardır:

 • İçeriden dışarı tamir; menisküs yırtıklarının standart tedavisi
 • Dışarıdan içeri tamir; direk sinirin korunması yoluyla güvenli bir cerrahi sunmakta
 • Hepsi içeride tamirdir; çoğunlukla kök yırtık tedavilerinde kullanılan yöntemdir.

Birçok çalışmada her üç tekniğin benzer başarılı sonuçlara sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Menisküs Tekrarlar mı?

Menisküs problemi çoğunlukla tekrarlayıcı özellik göstermemekle birlikte aynı zamanda nitelikli tedavi uygulanmayan hastalarda şikayetler son bulmamaktadır. Bu durumda ise hasta; ağrı ve hareket kısıtlılığı yaşamaya devam etmektedir. Menisküs yaralanmalarının tedavisinde menisküs onarımı için mutlaka alanında uzman ve tecrübeli ortopedi ve travmatoloji hekimlerine başvurmak gerekmektedir. 

Menisküs Onarımı Fiyatları 2019

Atroskopik yöntemle gerçekleştirilen menisküs onarımı uygulamaları, işgücü kaybının az olması, hastanede kalış süresinin kısa olması, fizik tedavi ihtiyacının minimum düzeyde olması, ameliyat sonrası ilaç kullanımının az olması itibariyle son derece ekonomiktir.


Hızlı Ulaşım


Adres : Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul
E-posta : info@denizalgun.com
Gsm : 0 549 678 67 33
Telefon : 0212 241 25 25

Menisküs Onarımı Uygulanmadığı Zaman Neler Olur?

Menisküs yırtıklarının onarımı gerçekleştirilmediği zaman ağrı hissi giderek şiddetlenmektedir. Bununla birlikte kıkırdak aşınması ve kireçlenme problemlerine de yol açabilmektedir. Bu nedenle menisküs onarımı çoğu hastada uygulanmaktadır. 

Menisküs Onarımı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Menisküs onarımında iyileşme süreci uygulanacak işleme göre değişkenlik göstermektedir. Bu noktada yırtık parçasının çıkarılması işlemi sonrasında iyileşme süresini 2 ila 3 hafta olarak tanımlayabiliriz. Menisküs dikişi sonrası iyileşme süresi ise 3 ayı bulmaktadır

Etiketler:

88

Dr. Deniz Algün

Dr. Deniz Algün

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı, spor hekimliği, omuz - diz - kalça artroskopik ve protez operasyonları ile özel olarak ilgileniyor. 1963 doğumlu ve Ankara Tıp Fakültesi mezunu. Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını S.S.K. İstanbul Hastanesi'nde tamamladı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kismi-diz-protezi-nedir-tedavisi-nasildir

Kısmi Diz Protezi Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Diz protezi ameliyatları 1968 yılından bu yana uygulanmaktadır. Fakat normal ...
                                                                                                                                                       

meniskus

Menisküs

Menisküs; diz eklemi yaralanmaları arasında en sık görülen problemlerden biridir. ...
                                                                                                                                         

on-capraz-bag-yirtilmasi

Ön Çapraz Bağ Yırtılması

Ön çapraz bağ, diz ekleminde femur ve tibia kemiklerini birbirine ...