İletişim

  • Adres

    Hakkı Yeten Caddesi Unimed Plaza No:19 Kat:1 Fulya / İstanbul Posta Kodu:34394

  • Telefon

    0212 241 25 25

Copyright © 2020 Tüm Hakları Saklıdır

Diz Protezi S.S.S Sorularına ulaşmak için tıklayınız.

Günümüz teknolojisi ile geliştirilen diz protezlerinin ömrü yaklaşık 25 yıl kadardır. Ömrünü dolduran protezlerin cerrahi işlemler çıkarılması ve yenilenmesi gerekmektedir. Bu nedenle diz protezi genellikle ileri yaşlardaki hastalarda uygulanmaktadır.

 

Diz protezi ile alakalı olarak daha fazla bilgilenmek için tıklayınız.

Diz protezi ameliyatı öncesinde ayrıntılı bir muayene süreci yaşanmaktadır. Bu süreçte hastanın vücudunda herhangi bir enfeksiyon tespit edilmesi durumunda öncelikle bu enfeskyionun vücutta atılması için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu nedenle diz protezi ameliyatı öncesinde ağız ve diş kontrolleri mutlaka yapılmalıdır. 

 

Diz protezi ile alakalı olarak daha fazla bilgilenmek için tıklayınız.

Diz protezi ameliyatı öncesinde hasta ayrıntılı bir tetkik ve muayene süreci yaşamaktadır. Bu süreçte radyolojik görüntülemeler ile diz eklemindeki dejenerasyonun ve hasarın konumu ile şiddeti ölçülmektedir. Aynı zamanda vücudun herhangi bir noktasında iltihap ve enfeksiyon olup olmadığının kontrol edilmesi açısından kan testleri uygulanmakta ve diş muayenesi gerekmektedir.

 

Diz protezi ile alakalı olarak daha fazla bilgilenmek için tıklayınız.

Diz ekleminin kemik, kas, kıkırdak ve benzeri dokulardan oluştuğunu söylemiştik. Bu dokularının deformasyona uğramasındaki başlıca risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Genetik faktörler (ailede kireçlenme, kemik erimesi, romatoid artrit gibi problemlerin görülmesi riski arttırmaktadır) İleri yaş (eklemi oluşturan özellikle kemik ve kıkırdak dokuda yaşlanmaya bağlı eskime ve deformasyon oluşmaktadır) Çeşitli Enfeksiyonlar (kontrol altında tutulamayan ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlar diz eklemi yapısını bozabilmektedir) Kan hastalıkları (kandaki mineral eksikliği ya da fazlalıkları sonucunda diz eklemi yapısında bozulmalar yaşanabilmektedir) 

Diz eklemi hastalıklarının hastada açığa çıkardığı problemler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir; 

Ağrı Sertlik Hareket kısıtlılığı  Ödem Hassasiyet Eklemlerden ses gelmesi

Diz protezi diz eklemi hastalıklarının tedavisinde uygulanan nitelikli ve konforlu bir tedavi yöntemidir. Diz protezi ameliyatı günümüzde genellikle kireçlenme probleminin tedavisinde başvurulan bir yöntemdir. Kireçlenme; diz ekleminde bulunan kıkırdak dokunun deformasyona uğraması ve aşınması sonucunda açığa çıkan kronik bir problemdir. İlerleyici özelliği de bulunan kireçlen probleminde cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin uygulanmaması sonucunda diz protezi ameliyatına başvurulmaktadır.

Kireçlenme problemi özellikle ileri yaşlarda sık görülen bir problemdir. Kıkırdak dejenrasyonu genellikle her iki dizde de oluşmaktadır ve günümüzde sık uygulanan cerrahi yöntem olan diz protezi ameliyatı aynı operasyon sürecinde her iki dizde de gerçekleştirilebilmektedir. Bu operasyon sürecinin konforlu bir şekilde yaşanabilmesi için bağşıklık sisteminin güçlü kılınması gerekmektedir. 

Diz protezi ile alakalı olarak daha fazla bilgilenmek için tıklayınız.

Diz protezi ameliyatı sonrasında bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Bunun yanı sıra gerek diz eklemlerine gerekse de protezlere binen yükün minimum derecede olması açısından ideal kilonun korunması ve kilo alınmaması gerekmektedir. Diz protezi ameliyatı sonrasında hastaalar egzersiz programlarını ve sportif aktivitelerini aksatmamaları önerilmektedir. Yürüyüşü ve yüzme sporları diz protezi ameliyatı olan hastalar için ideal sportif faaliyetlerdir. 

Diz protezi ile alakalı olarak daha fazla bilgilenmek için tıklayınız.